strona główna

Aktualności

ASF już w Ciechanowie!

ASF już w Ciechanowie!
Lipiec 22 13:07 2019 Wydrukuj

W komunikacie głównego lekarza weterynarii o przypadkach ASF-u u dzików opublikowanym 19 lipca znajdujemy dwa potwierdzenia wystąpienia choroby w obszarach ochronnych (strefa żółta), poza rejonami, w których obowiązują najostrzejsze restrykcje. Pierwszy przypadek to locha w wieku ok. 3 lat i ważąca 45 kg odstrzelona na południe od Jeziora Bęskiego, na terenie łowiska KŁ „Ponowa” w Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie), zaledwie kilkaset metrów od granicy obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona).

 
Chorobę potwierdzono również u loszki o masie 12 kg i w wieku do jednego roku upolowanej 3 lipca w pobliżu miejscowości Rutki-Głowice w powiecie ciechanowskim, ok. 16 km na północ od granicy strefy czerwonej (i prawie 40 km od najbliższego przypadku ASF-u u dzików w okolicach Płońska). Nikt się nie spodziewał tak szybkiego przemieszczenia się wirusa. Jak informuje Katarzyna Ostrowska, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Ciechanowie, wg relacji myśliwego strzelony przez niego dzik był samotny. Wiadomo już także o kolejnych potwierdzonych przypadkach ASF-u zlokalizowanych w łowisku KŁ nr 3 „Łoś” w Ciechanowie. To locha o wadze 120 kg padła w okolicy zabudowań gospodarczych miejscowości Rutki-Marszewice. Oddział terenowy w Ostrołęce warszawskiego Zakładu Higieny Weterynaryjnej potwierdził również obecność wirusa u lochy i warchlaka, które znaleziono padłe 18 lipca w pobliżu zabudowań miejscowości Ujazdówek (wszystkie powyższe miejscowości są położone w trójkącie i oddalone od siebie o 2–2,5 km). Wyniki czekają na potwierdzenie przez laboratorium PIWet-PIB w Puławach. W obu ostatnich przypadkach martwe osobniki zostały zgłoszone przez rolników.
 
Wkrótce odbędą się poszukiwania padłych dzików w obwodzie dzierżawionym przez KŁ „Łoś” w Ciechanowie, a po dalszych uzgodnieniach z mazowieckim wojewódzkim lekarzem weterynarii – w pozostałej części powiatu.
 
Aktualizowana na bieżąco mapa stref z obostrzeniami związanymi z ASF-em i granicami obszaru WAMTA oraz wykaz obszarów w obrębie stref z obostrzeniami ustanowiony decyzją Komisji Europejskiej znajdują się w witrynie wetgiw.gov.pl.
 
Red., Fot. johan10/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.