strona główna

Aktualności

ASF w powiecie płockim

ASF w powiecie płockim
Lipiec 31 14:07 2019 Wydrukuj

Kolejny przypadek ASF-u w strefie żółtej potwierdzono 26 lipca br. u dzika znalezionego w okolicy Drwał w gminie Wyszogród (powiat płocki), w obwodzie dzierżawionym przez KŁ „Jedynka” w Warszawie. Jak poinformowała zastępca powiatowego lekarza weterynarii Magdalena Kalińska, padłego osobnika w zaawansowanym stanie rozkładu znalazł rolnik 20 lipca na ściernisku (niespełna 2 km od Wisły i wyznaczonej na jej drugim brzegu strefy czerwonej). Zawiadomił on myśliwego, ten zaś – właściwy inspektorat. Szczątki do badań pobrano tego samego dnia. Początkowo zakażenie zostało stwierdzone przez laboratorium w Zduńskiej Woli. Pozytywny wynik potwierdził PIWet-PIB w Puławach.

 
To pierwszy przypadek ASF-u w powiecie, który na mocy decyzji KE z 19 lipca br. w całości znajdował się w obszarze ochronnym, czyli strefie żółtej (zanim to nastąpiło, obejmowała ona kilka gmin we wschodniej części powiatu). Jak się dowiadujemy w płockim inspektoracie weterynarii, miejscowe koła łowieckie już wcześniej zostały zobowiązane rozporządzeniem wojewody mazowieckiego do realizacji odstrzałów sanitarnych, a po ustanowieniu w najbliższym czasie przez KE nowych granic strefy czerwonej we współpracy z mazowieckim wojewódzkim lekarzem weterynarii zostaną zorganizowane poszukiwania padłych dzików.
 
Lek. wet. Magdalena Kalińska informuje także, że problemem w powiecie jest mała liczba chłodni do przetrzymywania tusz dzików na czas prowadzenia badań pod kątem ASF-u, i apeluje do kół łowieckich o pomoc w ich zapewnieniu. Pierwsze rozmowy z myśliwymi na temat zakupu chłodni we własnym zakresie i ich lokalizacji zostały już przeprowadzone. W tej chwili dwie chłodnie znajdują się w gminie Wyszogród, z budżetu państwa są na razie zapewnione środki pieniężne na jeszcze jedną. Zapotrzebowanie na dużym obszarze administracyjnym powiatu jest jednak znacznie większe. Bez zagwarantowania dostępu do chłodni konieczne będzie wstrzymanie przez powiatowego lekarza weterynarii prowadzenia odstrzału dzików.
 
Aktualizowana na bieżąco mapa stref ze związanymi z ASF-em obostrzeniami oraz z granicami obszaru WAMTA znajduje się w witrynie wetgiw.gov.pl.
 
Red., Fot. Yevgeniy/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.