strona główna

Aktualności

Koło „Nad Dziwną” przywrócone do PZŁ

Koło „Nad Dziwną” przywrócone do PZŁ
Grudzień 22 09:07 2020 Wydrukuj

Historia KŁ „Nad Dziwną” w Świnoujściu jest dla wielu osób najwymowniejszym objawem choroby toczącej Polski Związek Łowiecki, a właściwie jego władze. To za przyzwoleniem i z pomocą Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie, przy bezczynności Zarządu Głównego PZŁ, doszło do skrzywdzenia myśliwych, którzy utworzyli koło na terenie byłego OHZ-etu Nadleśnictwa Międzyzdroje. Kiedy ogromnym wysiłkiem, dzięki własnej pracy i zaangażowaniu prywatnych środków doprowadzili obwód do kwitnącego stanu, pod względem zarówno organizacyjnym, jak i przynoszenia dochodów, ich koło zlikwidowano, a w jego miejsce powstało nowe i to jemu przydzielono wspomniany obwód. Wszystko z naruszeniem przepisów prawa.

 
Działano z wykorzystaniem prywatnych powiązań grupy zainteresowanych osób. W układ wciągnięto nie tylko organy PZŁ, lecz także przedstawicieli miejscowego samorządu. Do tych zdarzeń doszło w latach 2015–2017. Opisywaliśmy je m.in. w nr 5/2018 w rozmowie z byłym sekretarzem KŁ „Nad Dziwną” i jednym z powodów sprawie przeciwko PZŁ – Norbertem Romanowskim.
 
Mimo zaangażowania prawników i samych skrzywdzonych myśliwych nie udało się odzyskać obwodu, a osoby, które wzięły go w posiadanie, do dzisiaj czerpią zyski z dobrze zagospodarowanego miejsca. Grupa myśliwych spoza tego koła nie uzyskała jakiejkolwiek pomocy od władz PZŁ. Wręcz przeciwnie. Zarząd Okręgowy PZŁ w Szczecinie brnął w bezprawne decyzje i w 2019 r. podjął uchwałę o zatwierdzeniu zakończenia procesu likwidacji oraz skreśleniu koła „Nad Dziwną” z rejestru kół łowieckich okręgu szczecińskiego. To posunięcie miało zablokować próby odzyskania obwodu. Jeśli bowiem koło formalnie nie istnieje, to jak można w jego imieniu wytaczać procesy i występować przed sądem?
 
Myśliwi jednak upomnieli się o swoje. 20 listopada 2020 r. Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził nieważność i bezskuteczność uchwały nr 1/8/2019 Zarządu Okręgowego PZŁ w Szczecinie z 26 sierpnia 2019 r. o zatwierdzeniu zakończenia procesu likwidacji i skreśleniu KŁ „Nad Dziwną” w Świnoujściu z rejestru kół łowieckich okręgu szczecińskiego. To drugi w ostatnim czasie, po WKŁ „Zlot” w Nowej Wsi (więcej o nim w najbliższym, styczniowym numerze ), znany redakcji przypadek przywrócenia koła do PZŁ na drodze postępowania sądowego, które zainicjowali myśliwi – ofiary karygodnych poczynań władz zrzeszenia.
 
Koło „Nad Dziwną” istnieje więc nadal (przynajmniej formalnie) i wciąż będzie się toczyć walka o przywrócenie poprzedniego stanu zakłóconego bezprawiem. A tak naprawdę walka o to, aby przerwać pasmo nadużyć i przywrócić myśliwym wiarę w to, że prawo jednak działa.
 
Dariusz Gizak, Fot. Oliver Schulz/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.