strona główna

Aktualności

Prof. Andrzej Tomek w prezydenckiej Radzie ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych

Prof. Andrzej Tomek w prezydenckiej Radzie ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych
Lipiec 13 15:34 2021 Wydrukuj

30 czerwca prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. W 28-osobowym gremium znalazł się dr hab. Andrzej Tomek, prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, emerytowany nauczyciel akademicki z zakresu nauk leśnych, gospodarki łowieckiej oraz ekologii zwierząt na tamtejszym wydziale leśnym, profesor wizytujący na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, myśliwy, a także ceniony autor (wywiad z profesorem opublikowaliśmy w cyklu „Na myśliwskim szlaku” w numerze 12/2016).

 
Nominacja do rady, jak przyznaje Andrzej Tomek, była dla niego zaszczytem, ale zarazem sporym zaskoczeniem. – Chciałbym, żeby łowiectwo i gospodarowanie zwierzyną zostało potraktowane jako element zarządzania odnawialnymi zasobami środowiska, ważny dział oddziaływania człowieka na przyrodę i narzędzie korzystania z niej w zrozumiały sposób. To spojrzenie dalekie od tego, jak patrzą na tę dziedzinę osoby nieprzychylne myśliwym. Liczę na to, że zostanie to usłyszane przez gremium doradcze, od którego, mam nadzieję, dużo będzie zależało – stwierdził. Profesorowi gratulujemy i życzymy powodzenia w reprezentowaniu polskich myśliwych oraz popularyzowaniu racjonalnego podejścia do łowiectwa w organie wspierającym merytorycznie głowę państwa.
 
Zadaniami Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych będą: „wsparcie działań Prezydenta w kontekście analizy aktualnych problemów w zakresie środowiska, energii i zasobów naturalnych; przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych w tych tematach; tworzenie forum debaty i dialogu w tym zakresie, a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw służących ochronie środowiska naturalnego”.
 
Na razie nie podano żadnych szczegółów związanych z najbliższymi pracami rady. Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu inauguracyjnym podkreślił jedynie, że w najbliższym czasie istotne będą kwestie polityki energetycznej oraz trwałości lasów. Można się natomiast domyślać, że eksperci już wkrótce zaczną debatować nad zagadnieniami Zielonego Ładu oraz „Europejskiej strategii bioróżnorodności do 2030 r.”, które niewątpliwie wywrą wpływ również na gospodarkę łowiecką.
 
Przewodniczącym rady został prezydencki doradca Paweł Sałek, który w pałacu zajmował się dotąd kwestiami związanymi z energią, środowiskiem i ochroną klimatu. Wcześniej w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska – pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej.
 
Cały skład rady można znaleźć TUTAJ.
 
Red., Fot. Marek Borawski/KPRP

Galeria

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.