strona główna

Aktualności

XII konkurs „O Róg Zbramira” otwiera sezon rywalizacji sygnalistów myśliwskich

XII konkurs „O Róg Zbramira” otwiera sezon rywalizacji sygnalistów myśliwskich
Kwiecień 05 15:13 2022 Wydrukuj

W sobotę 9 kwietnia na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się XII Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej Kraków–Niepołomice 2022 „O Róg Zbramira”, który zainauguruje tegoroczny sezon konkursowy. Tradycyjnie do Niepołomic przybędą wykonawcy z całej Polski i z zagranicy, pasjonaci i mistrzowie gry na rogach myśliwskich, by zaprezentować swoje niezwykłe umiejętności i zmierzyć się w rywalizacji o tytuł najlepszych w poszczególnych kategoriach. Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się 106 muzyków i 16 zespołów, w tym jeden z Czech.
 
Nagrodą główną jest wymieniony w nazwie imprezy Róg Zbramira. Według źródeł historycznych sam patron konkursu w Niepołomicach stał na czele niepołomickiej służby łowieckiej i był pierwszym tytułowanym łowczym domu królewskiego (venator domini Regis). Rezydował na zamku w Niepołomicach już w 1389 roku. Sprawował tam nadzór nad puszczą i organizował polowania dla władcy oraz podległej mu służby łowieckiej i leśnej.
 
Uroczyste otwarcie konkursu nastąpi o godz. 9.00 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Uczestnicy będą rywalizowali w kategoriach sygnałów oraz muzyki myśliwskiej w klasyfikacjach indywidualnej i zespołowej. Nagrodę specjalną dla najlepszego solisty w klasie A ufundował przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. W solowej klasie A organizatorzy tradycyjnie przewidzieli ponadto dodatkową klasyfikację leśników. Wśród wszystkich startujących zostanie rozlosowany mały róg myśliwski.
 
Zmagania zakończą się galowym koncertem laureatów na dziedzińcu niepołomickiego zamku oraz występem gościa specjalnego. W tym roku będzie nim Consort Trąbek Barokowych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod kierownictwem dr. Tomasza Ślusarczyka.
 
Wstęp na przesłuchania, które odbędą się w scenerii komnat zamkowych, oraz galę finałową jest wolny. Ogłoszenie wyników oraz koncerty zaplanowano na godz. 16.30.
 
Organizatorami wydarzenia są: RDLP w Krakowie, Nadleśnictwo Niepołomice oraz ZSM Hagard Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Patronaty honorowe nad konkursem sprawują zaś: przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dyrektor RDLP w Krakowie.
 
Red., Fot. archiwum organizatorów

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.