strona główna

Aktualności

Prawie 5 mln zł – tyle PZŁ planuje wydać na obchody 100-lecia

Prawie 5 mln zł – tyle PZŁ planuje wydać na obchody 100-lecia
Styczeń 12 10:52 2023 Wydrukuj

Koszt zaprojektowania poddanego ostrej krytyce jubileuszowego logo oraz plakatu PZŁ (który dopiero zostanie zaprezentowany) wg listy wydatków związanych z obchodami 100-lecia zjednoczonego łowiectwa w Polsce – taką nazwę przyjął PZŁ w komunikacie inicjującym jubileuszowy rok – wyniósł 22 tys. zł. W uchwale Zarządu Głównego PZŁ z grudnia 2022 r. zarekomendowano Naczelnej Radzie Łowieckiej stworzenie funduszu celowego na sfinansowanie jubileuszu w wysokości 4,7 mln zł (pierwotnie w uchwale z listopada 2022 r. wnioskowano o 2,6 mln zł). Miałby on zostać zasilony środkami ze składki członkowskiej przynależnej zarządom okręgowym, proporcjonalnie do liczby myśliwych zamieszkałych na ich terenie. Przypomnijmy, że działania promujące jubileusz polskiego łowiectwa i jego obchody były głównym uzasadnieniem podniesienia o 110 zł składki członkowskiej do PZŁ na ten rok.

 

Z Wawelu do Wieliczki

Na sfinansowanie wydarzeń organizowanych w związku z obchodami jubileuszu ma zostać przeznaczone 2,5 mln zł. Najdroższy miałby być Hubertus Ogólnopolski w Krakowie połączony z balem myśliwskim w Kopalni Soli „Wieliczka”, a także towarzyszące mu wystawa na Zamku w Niepołomicach oraz msza św. na Wawelu i przemarsz na bulwary wiślane. Koszt imprezy zaplanowanej na 8–10 września oszacowano na 1,1 mln zł.

 
Wśród wydarzeń z okazji obchodów 100-lecia, które zostaną nadzwyczaj hojnie wsparte finansowo przez związek, przewidziano ponadto galę Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego w Warszawie (20 tys. zł), a także seminarium dotyczące wyzwań współczesnego łowiectwa w Polsce oraz wystawę prezentującą historię polskich myśliwych w senacie i publikację o łowiectwie dla parlamentarzystów (35 tys. zł) – te dwa wydarzenia zaplanowano jeszcze na styczeń tego roku. PZŁ sypnie też groszem na galę jubileuszową w Filharmonii Narodowej w Warszawie – koncert muzyki orkiestr myśliwskich (maj, 450 tys. zł), XX Ogólnopolski Konkurs Wabienia Jeleni w Goraju w randze mistrzostw Polski (maj, 100 tys. zł), XXVII Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w Radzyminie (czerwiec, 200 tys. zł), marsz 100-lecia myśliwych Traktem Królewskim w Warszawie wraz z mszą, piknikiem myśliwskim oraz koncertem galowym muzyki myśliwskiej (czerwiec, 265 tys. zł), I Międzynarodowe Mistrzostwa w Strzelaniach z Łuku (lipiec, 20 tys. zł), mistrzostwa strzeleckie pod hasłem „Walka z ASF”, z nocą snajperów i zawodami o Puchar Juniora PZŁ (sierpień, 20 tys. zł), ogólnopolską pielgrzymkę myśliwych na Jasną Górę (październik, 25 tys. zł) oraz Międzynarodowe Łowy z Sokołami (listopad, 30 tys. zł). W planach jest też kilka wystaw: „100 lat historii PZŁ” oraz „Czarne karty polskiego łowiectwa” w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie (30 tys. zł), pokaz psów ras myśliwskich na targach HuntExpo w Krakowie (75 tys. zł), a także wystawa trofeów łowieckich z wyceną międzynarodową złotomedalowych trofeów (100 tys. zł).

 

Łowiectwo w TVP

Koszty działań promocyjnych Zarządu Głównego PZŁ oszacowano na kolejne 2,1 mln zł. Na tę kwotę złożyły się wspomniany wyżej projekt logo i plakatu jubileuszowego, wyłonienie hasła jubileuszu – wybrano slogan „Polski Związek Łowiecki – 100 lat za nami, wieki przed nami” (2 tys. zł) – cykl filmów o łowiectwie na platformie YouTube do emisji również w TVP1 (250 tys. zł), wybicie przez Mennicę Polską monet i odznaki okolicznościowej (942,7 tys. zł), upominki okolicznościowe (100 tys. zł), słownik języka myśliwskiego publikowany co miesiąc na łamach „Łowca Polskiego” (12 tys. zł), pomnik myśliwego z psami trzech polskich ras psów myśliwskich (50 tys. zł), konkurs na najlepszą pracę magisterską z zakresu łowiectwa (6 tys. zł), animacje i kroniki filmowe (150 tys. zł), Wielki Test o Łowiectwie, wyprodukowany i wyemitowany przez TVP (600 tys. zł) oraz warsztaty w Instytucie Kulinarnym Selgros.
 
Pierwotnie kwota działań promocyjnych Zarządu Głównego PZŁ miała wynieść 652 tys. zł, ale w zmianie listopadowej uchwały uwzględniono wzrost kosztu wykonania większej ilości odznak okolicznościowych (z 50 do ponad 940 tys. zł, w tym 20 tys. przypinek po 31,27 zł netto) oraz uzupełniono harmonogram o Wielki Test o Łowiectwie i cykl warsztatów kulinarnych.

 

Fundusz w rękach NRŁ

Wykonanie uchwały powierzono łowczemu krajowemu. Jak podejdzie do niej NRŁ, od której decyzji zależy utworzenie celowego funduszu jubileuszowego? Prezes Rafał Malec wyjaśnia, że pierwsza z podjętych przez Zarząd Główny PZŁ uchwał (ta mówiąca o kwocie 2,6 mln zł) była już przedmiotem dyskusji na posiedzeniu rady i spotkała się z wątpliwościami, które wynikały z braku szczegółów oraz uzasadnienia planowanych działań. Nad zmienioną uchwałą z prawie dwukrotnie większym budżetem rada ma się pochylić na najbliższym posiedzeniu 18 stycznia. Jak komentuje prezes Malec, chodzi o upewnienie się, że związkowe pieniądze zostaną właściwie wydane.
 
Tymczasem sposób wyceny działań podanych w harmonogramie jest w większości niejasny, podobnie jak sposób ich rozliczenia. Szczegółowe kalkulacje podano tylko dla wykonania medali, numizmatów i znaczków okolicznościowych przez Mennicę Polską. Zdaniem jednego z członków NRŁ przynajmniej część podanych kosztów jest znacznie zawyżona. A pieniądze wyciągnięte z zarządów okręgowych na pewno nie zostaną im już zwrócone. Nie dziwią podejrzenia o próbę wyprowadzenia przy okazji jubileuszu środków na wsparcie nadchodzących kampanii wyborczych.
 
Niezależnie od przedsięwzięć, które chciałby zrealizować Zarząd Główny PZŁ, rada podjęła już decyzję o organizacji i sfinansowaniu w 2023 r. trzech sztandarowych wydarzeń: Kongresu Kultury Łowieckiej, nadzwyczajnego krajowego zjazdu delegatów, na którym miałby zostać uchwalony poprawiony Statut PZŁ, oraz akademii w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Ich koszt oszacowano zaledwie na 900 tys. zł. Środki te mają po połowie pochodzić z kasy Zarządu Głównego PZŁ oraz zarządów okręgowych, a ewentualne nadwyżki – jak zapewnia Rafał Malec – wrócą proporcjonalnie na ich konta.

 

Red., Fot. Rochu_2008/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.