strona główna

Aktualności

Konferencja na stulecie ochrony żubrów – weź udział stacjonarnie lub online!

Konferencja na stulecie ochrony żubrów – weź udział stacjonarnie lub online!
Sierpień 16 12:58 2023 Wydrukuj

Jubileuszowa, XX konferencja poświęcona żubrom, tym razem zatytułowana „100 lat restytucji żubra”, odbędzie się 6–8 września w trybie hybrydowym – stacjonarnie w Borku k. Bochni (koszt od 500 do 700 zł) oraz online (koszt od 100 do 150 zł). Rejestracji i wpłat należy dokonać do 31 sierpnia.

 

W ciągu intensywnych trzech dni zostanie zaprezentowanych przeszło 40 wystąpień i ponad 10 posterów przygotowanych przez międzynarodowe grono naukowców oraz miłośników żubrów. Przedstawią oni problematykę ochrony i zarządzania populacjami tego gatunku oraz stających przed nim wyzwań. Swoimi doświadczeniami z początków aktywności oraz z obecnych działań na rzecz odtwarzania żubrów podzielą się reprezentanci nie tylko Polski, lecz także Niemiec, Holandii, Szwecji, Azerbejdżanu, Rumunii, Szwajcarii, Hiszpanii, Ukrainy (przewidziano wykład online na temat konsekwencji rosyjskiej okupacji dla żubrów) oraz Litwy.

 

Uroczystą sesję pierwszego dnia otworzy wystąpienie Wojciecha Sobocińskiego, stałego współpracownika , który przedstawi m.in. niedawno odkryte fakty związane z utworzeniem przed stu laty Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubra (artykuł o tym ukazał się w 2/2021). Wśród referatów pogrupowanych w pięciu sesjach tematycznych pojawi się także m.in. próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy potrzebujemy więcej żubrów w Polsce.

 

Mocno rozbudowany będzie w szczególności blok zagadnień poświęconych genetyce i chorobom żubrów. Dodatkowo pierwszego dnia zaplanowano zwiedzanie zagrody tych zwierząt w Niepołomicach, ostatniego zaś – wizytę w kopalni soli w Bochni.

 

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Miłośników Żubrów wraz z Nadleśnictwem Niepołomice i Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem ministra klimatu i środowiska oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Formularz zgłoszeniowy oraz program i lista prelegentów wraz z pozostałymi szczegółami znajdują się w witrynie www.konferencja.smz.waw.pl.

 

Red., Fot. Marcin Zakrzewski/Adobe Stock

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.