Polowanie na IGO w nocy, broń krótka do dostrzeliwania postrzałków

Polowanie na IGO w nocy, broń krótka do dostrzeliwania postrzałków
Czerwiec 24 14:40 2022 Wydrukuj

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz, powszechnie zwanego regulaminem polowań.

 

Projekt eliminuje mankamenty zgłoszone w związku z wprowadzeniem kategorii inwazyjnych gatunków obcych, jednoznacznie rozszerzając stosowanie przepisów dotyczących warunków wykonywania polowania na tę grupę zwierząt. Będzie je można ponadto eliminować w nocy oraz przy użyciu sprzętu nokto- i termowizyjnego. Z optoelektroniką będzie też wolno polować na drapieżniki – tę zmianę uargumentowano wzrostem efektywności przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wścieklizny.
 
Zaproponowano także rozszerzenie katalogu broni palnej, którą mogą wykorzystywać myśliwi, o pistolety i rewolwery. Miałyby one być przeznaczone wyłącznie do dostrzeliwania postrzałków oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne. Zmiana służy przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa myśliwych i pomagających w polowaniu psów myśliwskich. W nowelizacji proponuje się wreszcie obniżenie minimalnej wymaganej energii kinetycznej pocisku dla amunicji używanej do polowania z długą myśliwską bronią palną z 1000 do 400 J w odległości 100 m od wylotu lufy, co ma ułatwić polowanie na drapieżniki, poprawić komfort strzelca i zniwelować uciążliwości związane z hałasem powodowanym w porze nocnej.
 
Projekt rozporządzenia w odpowiedzi na postulaty od lat zgłaszane przez sokolników wprowadza także możliwość indywidualnego polowania z ptakiem łowczym na zające.
 
Czas na nadsyłanie uwag do projektu w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych wynosi 10 dni. Z treścią dokumentu można się zapoznać TUTAJ.
 
Red., Fot. Archiwum

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.