Najlepsi łowcy drapieżników na rzecz zwierzyny drobnej
Maj 28
14:57
2024
Wydrukuj
W Polsce nie brakuje zapalonych lisiarzy, a dowiodło tego jednoznacznie zainteresowanie konkursem „Pomóżmy zwierzynie drobnej 2023/2024”, współorganizowanym przez BŁ i THZ Incorsa w Warszawie, które przerosło nasze oczekiwania. Czołówka z przeszło 20 nadesłanych w terminie i kompletnych zgłoszeń była bardzo wyrównana. Liczba drapieżników (lisów, borsuków, jenotów i szopów praczy) strzelonych przez myśliwych z podium oscylowała wokół 200 szt.
Na pierwszym miejscu znalazł się Kamil Janeczek, który już w połowie swojego pierwszego pełnego sezonu łowieckiego – i to tylko w jednym obwodzie KŁ „Miot” w Warszawie – wykonał cały plan lisów! Myśliwy strzelił 200 rudzielców, 6 jenotów i 4 borsuki (łącznie 210 drapieżników) i zostanie nagrodzony sztucerem Bergara B14 Hunter w kal. 223 Rem., ufundowanym przez firmę Incorsa.
Za nim – z 200 drapieżnikami (162 lisy, 25 jenotów i 13 borsuków) strzelonymi w obwodach KŁ „Świt” w Chojnicach i WKŁ „Sokół” w Grudziądzu – znalazł się Michał Ginter, a dosłownie deptał mu po piętach Paweł Wiśniewski ze 199 drapieżnikami (193 lisy, 4 jenoty i 2 borsuki) upolowanymi w KŁ „Sokół” w Kiszkowie. Niewiele niższe rozkłady osiągnęli myśliwi z czwartego i piątego miejsca – 196 drapieżników (184 lisy, 5 jenotów, 6 borsuków i szop pracz) pozyskał w trzech kołach łowieckich (WKŁ „Oręż we Wrocławiu, KŁ „Gwizd” w Lesznie i KŁ „Dzik” w Mochach) i OHZ-ecie ZG PZŁ w Goli Filip Marchwicki, a Patryk Domowicz w dwóch kołach łowieckich („Łoś” w Łodzi i „Gęgawa” w Uniejowie) strzelił ich 190 (184 lisy i 6 jenotów). Granicę 150 drapieżników przekroczyło jeszcze trzech nemrodów: Bartosz Mackiewicz z KŁ „Jeleń” w Szczecinie – 182 osobniki (w tym 18 szopów praczy), Henryk Łangowski z KŁ „Pełnia” w Łąkorzu i Wojciech Pałasz (koła „Soból” i „Grzywacz” w Krakowie oraz „Hubertus” w Olkuszu) – po 173 osobniki.
Każdy z ośmiu myśliwych znajdujących się na kolejnych miejscach pozyskał w minionym sezonie powyżej 100 drapieżników: Łukasz Pytka (OHZ LP Kozłówka, OHZ LP Rawityn, WKŁ nr 138 „Wrzos” w Jawidzu i KŁ nr 38 „Bór” w Niemcach) – 141 osobników, Waldemar Student – 140 osobników, Zdzisław Orzałkiewicz z KŁ „Jeleń” w Szczecinie – 130 osobników, Marek Pudełko z OHZ ZG PZŁ Mroków – 127 osobników, Krzysztof Sokołowski z KŁ „Jenot” w Pasłęku – 126 osobników, Szymon Minta z KŁ „Bażant” w Dobrzycy – 120 osobników, Dariusz Piwowarczyk z Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa” Koła nr 18 w Białej Podlaskiej – 115 osobników i Piotr Kaczmarek (KŁ „Żuraw” w Jutrosinie, KŁ „Wielowieś” w Wielowsi Klasztornej i KŁ „Noteć” w Nakle n. Notecią) – 102 osobniki.
Listę uczestników konkursu zamykają: Hubert Guździoł z KŁ „Wrzos” w Odolanowie – 88 drapieżników, Paweł Zagdański z KŁ „Ryś” w Nowej Rudzie – 73 drapieżniki, Aleksander Fink z KŁ „Knieja” w Zgorzelcu – 68 drapieżników (w tym 19 szopów praczy), Marek Sawa z KŁ „Lis” w Łopienniku Górnym – 67 drapieżników, Adam Rudnicki z KŁ im. Ejsmonda w Olsztynie – 60 drapieżników (w tym 15 jenotów) oraz Marek Zieliński z KŁ „Ponowa” w Chorzelowie – 46 drapieżników.
Dziękujemy za nadesłane zgłoszenia. Gratulacje i wyrazy uznania za ogromną pracę wykonaną na rzecz łowisk oraz zwierzyny drobnej należą się zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu. Szczegóły przekazania nagrody głównej oraz upominków ustalimy indywidualnie. Więcej o metodach polowań stosowanych przez laureatów konkursu napiszemy w kolejnych wydaniach BŁ.
Red., Fot. Sandra Standbridge/Adobe Stock