strona główna

Konkursy

Konkurs „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego” rozstrzygnięty!

Konkurs „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego” rozstrzygnięty!
Czerwiec 16 17:42 2021 Wydrukuj

Wydawnictwo Mirczumet, realizujące program „Spotkałem myśliwych”, oraz Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego rozstrzygnęły konkurs literacki organizowany pod hasłem „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego”, w którym do wygrania były m.in. szczenięta trzech polskich ras psów myśliwskich.
 
W jury zasiadali: Tadeusz Mirczewski (Wydawnictwo Mirczumet), Piotr Jelonkiewicz (hodowla ogarów polskich „Z Laborówki”), Dawid Błoński (hodowla polskich spanieli myśliwskich „Z Żywieckiego Boru”) oraz Edward Hałdysz (hodowla gończych polskich „Z Beskidzkiego Matecznika”).
 
Najwięcej prac, w dodatku bardzo wyrównanych pod względem poziomu, nadesłano w kategorii gończy polski. Komisja wprawdzie przyznała, że było trudno wyłonić zwycięzców, ale mimo to werdykty okazały się zgodne. Autoprezentacja uczestników konkursu zawarta w pracach zgłoszeniowych stanowiła doskonałą weryfikację przyszłych właścicieli psów. Pozwala to z dużym prawdopodobieństwem sądzić, że czworonogi trafią w dobre ręce. Dzięki przesłanym opisom hodowcy zyskali pełen ogląd przyszłych właścicieli. Znacznie szerszy niż w rozmowie telefonicznej, podczas której rezerwuje się szczenięta z zapowiedzianego miotu.
 
W ocenie opowiadań brano pod uwagę kryterium nie tylko literackie, lecz także merytoryczne – wynikającą z treści świadomość łowiecką oraz predyspozycje danej osoby do posiadania psa. Dało się to świetnie odczytać z prac konkursowych. Co ciekawe, często powtarzającym się w nich motywem były trudności ze stażem, a następnie wstąpieniem w szeregi kół łowieckich, co sygnalizuje poważny problem na ogólnokrajową skalę.
 
W kategorii ogar polski zwyciężyła Wiktoria Rybczyńska z KŁ „Tur” w Brwinowie. Polskiego spaniela myśliwskiego otrzyma Paweł Banasiak z WKŁ „Jenot” w Leźnicy Wielkiej. Z gończym polskim będzie zaś pracował Wojciech Pałasz, członek krakowskich kół łowieckich „Soból” oraz „Grzywacz”. Szczenięta trafią w ręce nowych właścicieli jesienią tego roku. Natomiast już w lipcu nagrodzona pierwsza trójka myśliwych wraz z trojgiem wyróżnionych sympatyków łowiectwa wezmą udział w warsztatach szkoleniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego.
 
Gratulujemy laureatom, którzy dodatkowo otrzymają m.in. roczne prenumeraty ! Mamy nadzieję, że regularnie zamieszczane na naszych łamach teksty kynologiczne okażą się pomocne w pracy z nowymi towarzyszami łowów. Opowiadania konkursowe trójki zwycięzców ukażą się w kolejnych numerach czasopisma. Na początek w lipcu ( 7/2021) opublikujemy historię łowieckiej przygody Wojciecha Pałasza – myśliwego i uznanego hodowcy ptaszników. Zachęcamy do lektury!
 
Filmową relację z rozstrzygnięcia konkursu „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego” można znaleźć na kanale „Spotkałem myśliwych” na YouTubie.
 
Red., fot. arch. organizatorów

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.