strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

70 lat "Nadmorskiego Koła Łowieckiego" w Gdyni

Marzec 23 10:14 2011 Wydrukuj

4 września 2010 r. odbyły się uroczyste obchody 70-lecia "Nadmorskiego Koła Łowieckiego" w Gdyni. Wzięli w nich udział myśliwi, stażyści oraz zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele władz PZŁ z Gdańska, władz samorządowych i leśnych, a także zarządy okolicznych kół łowieckich.
Obchody jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele parafialnym w Salinie. Następnie wszyscy udali się pod stanicę myśliwską, gdzie prezes koła Bogdan Guziuk wraz z naszymi kolegami seniorami: Stanisławem Fornalem, Zbigniewem Sieradzkim i Tomaszem Wróblewskim odsłonili tablicę pamiątkową z napisem: "Ku pamięci założycieli, myśliwych i leśników na chwałę Tym, którzy dla Tego Koła pracowali, pracują i pracować będą...". Napis ten odzwierciedla charakter naszego koła, którego głównym celem jest racjonalna gospodarka łowiecka, co można osiągnąć tylko dzięki wspólnej wytężonej pracy.
"Nadmorskie Koło Łowieckie" w Gdyni jest jednym z najstarszych kół w województwie pomorskim. Zostało zarejestrowane na mocy decyzji wojewody pomorskiego z 31 grudnia 1938 roku. Zachował się pierwszy statut, podpisany przez ówczesnego prezesa Łobuckiego i sekretarza Pawłowskiego. Niestety, nie znamy pozostałych nazwisk założycieli koła. Ponury okres okupacji okrył ich personalia i działalność tajemnicą.
Reaktywowanie "Nadmorskiego Koła Łowieckiego" nastąpiło z inicjatywy myśliwych, którzy po wojnie znaleźli się w Gdyni. Zebranie organizacyjne odbyło się 23 lipca 1947 roku. Pierwszym powojennym prezesem koła został Stanisław Steer.
W 1973 r. nastąpił podział koła, obwodów i majątku. Część kolegów odeszła, tworząc nowe koło pod nazwą "Ponowa".
13 grudnia 1981 r. ze względu na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce działalność "Nadmorskiego Koła Łowieckiego" w Gdyni została zawieszona. Nie zaprzestano jednak wykonywania podstawowych obowiązków hodowlanych. 5 września 1982 roku odbyło się pierwsze po zniesieniu stanu wojennego zabranie członków.
Tereny koła obejmują dwa obwody - polny i leśny - o łącznej powierzchni 8650 hektarów. Obwód polny (4670 ha) znajduje się w gminie Lichnowy, a dzięki długoletniej pracy podłowczego koła Franciszka Łagi stan zwierzyny jest w nim bardziej niż zadowalający. Występują tam przede wszystkim sarna, lis, zając oraz kuropatwa. Dwa ostatnie gatunki zostały reintrodukowane i są objęte szczególną troską. Reintrodukcja zająca to główna zasługa obecnego prezesa koła Bogdana Guziuka.
Obwód leśny (3980 ha) zlokalizowany jest w gminie Gniewino. Na jego terenie znajduje się stanica myśliwska wybudowana w 1984 r. staraniem członków koła. W 2010 r. wspólnie wybudowaliśmy też wiatę myśliwską, która obecnie stanowi miejsce spotkań myśliwych. Teren leśny obfituje głównie w zwierzynę grubą (jeleń, dzik i sarna). Stan jeleni w ostatnim czasie znacznie się poprawił, a dzięki zdyscyplinowaniu członków koła możemy się szczycić mocnymi wieńcami byków. Obwodem od wielu lat opiekuje się łowczy koła Ryszard Stachowicz.
"Nadmorskie Koło Łowieckie" obecnie liczy 47 członków. W skład zarządu wchodzą: prezes Bogusław Guziuk, łowczy Ryszard Stachowicz, podłowczy Franciszek Łaga, sekretarz Roman Kaczmarek i skarbnik Marek Klaczyński.

Andrzej Ogiński

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.