strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

65 lat KŁ "Dzik" w Kutnie

Listopad 21 15:05 2012 Wydrukuj

Uroczystości jubileuszowe Koła Łowieckiego „Dzik” w Kutnie odbyły się 1 września br. Najważniejszym punktem obchodów było dokonanie aktu rozwinięcia i przekazania sztandaru, na który przyzwolono uchwałą ORŁ w Płocku. W skład Komitetu Fundacyjnego weszli m.in. prezydent Kutna, powiat kutnowski wraz z sąsiadującymi gminami i urzędami gminnymi, Nadleśnictwo Kutno, ZO PZŁ w Płocku, Bank BGŻ w Kutnie, Bank Spółdzielczy w Krośniewicach, biskup łowicki i prałat parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie oraz myśliwi. Podczas mszy w kościele św. Jana Chrzciciela, celebrowanej przez ks. biskupa łowickiego Józefa Zawitkowskiego wraz z kapelanem okręgu płockiego ks. Jerzym Ławickim i ks. proboszczem z Łyszkowic Jerzym Modelewskim, dokonano aktu poświęcenia sztandaru. Zdaniem członków koła i licznie przybyłych gości było to niezwykle wzruszające wydarzenie.

Druga część uroczystości przebiegała w zbudowanym przez koło siedlisku w lesie w Raciborowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele miasta, powiatu, gmin, Policji, Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Kutno, sąsiadujących i zaprzyjaźnionych kół łowieckich, władz okręgowych PZŁ w Płocku oraz grono kapłanów wraz z kapelanem KŁ „Dzik” ks. Tadeuszem Świątkiem. Jubileusz uświetniał zespół sygnalistów ZSM Durlakowe Rogi pod kierunkiem Władysława Durlaka z Kamiennej Góry wraz z solistą Andrzejem Kuncewiczem.

„Dzik”, założony w 1947 r., to najstarsze koło łowieckie w powiecie, które chlubi się tym, że od początku swojego istnienia jest kołem cywilnym. Dzierżawi dwa obwody przylegające do Kutna, o powierzchni ponad 9 tys. hektarów. W tamtejszych łowiskach bytują dziki, sarny, zające, bażanty, dzikie kaczki i przechodnie jelenie. Wzrost powierzchni uprawianej kukurydzy wpłynął na zwiększenie liczebności dzików, a tym samym – na rozmiary szkód łowieckich. Koło uprawia poletka łowieckie, a w ramach wzorcowego zagospodarowania łowisk zakupiło 25 ha gruntu.

Obecnie KŁ „Dzik” liczy 43 członków, w tym dwie diany. Zarząd koła stanowią: Karol Olesiński – prezes, Wojciech Chodorowski – łowczy, Dariusz Puchała – skarbnik oraz Maciej Foczpaniak – sekretarz.

Kazimierz Ciążela
Fot. Arch. koła
dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.