strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

60 lat KŁ nr 36 przy KPRM

60 lat KŁ nr 36 przy KPRM
Styczeń 28 11:26 2013 Wydrukuj

Koło Łowieckie nr 36 przy KPRM w Warszawie w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 60-lecia działalności. Wszystko zaczęło się w 1952 r., kiedy to 17 pracowników Prezydium Rady Ministrów postanowiło założyć koło myśliwskie o nazwie „Dąbrowa”.

Wkrótce potem Warszawska Wojewódzka Rada Łowiecka zmieniała nazwy kół i nadawała im numery. „Dąbrowie” przypadł numer 36. Walne Zgromadzenie postanowiło, że koło będzie się nazywać KŁ nr 36 przy Urzędzie Rady Ministrów. Po zmianach nazw ministerstw i urzędów centralnych znów je przemianowano na KŁ nr 36 przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i tak już pozostało do dziś.

Koło założyli przedwojenni nemrodzi, którzy ściśle przestrzegali reguł etyki łowieckiej i angażowali się w ochronę przyrody. Cechy te wpajali stażystom, a następnie myśliwym, którzy z kolei przekazywali je dalej z pokolenia na pokolenie.

W tym roku za propagowanie wiedzy łowieckiej, etyczne postępowanie i dbałość o zwierzęta dziko żyjące oraz za wzorową gospodarkę we wszystkich czterech dzierżawionych obwodach Kapituła Odznaczeń Łowieckich PZŁ uhonorowała koło Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Kubicach w domku myśliwskim, który członkowie koła budowali przez ostatnich 12 lat. Minutą ciszy uczczono pamięć myśliwych, którzy odeszli do krainy wiecznych łowów. W imieniu koła niżej podpisany przewodniczący serdecznie podziękował ZO PZŁ oraz okolicznym nadleśnictwom, starostwom i gminom za wzorową współpracę.

Obecnie koło liczy 55 członków, z czego 25 myśliwych ma uprawnienia selekcjonerskie, siedmiu jest instruktorami i sędziami strzelectwa myśliwskiego, a sztuki łowiectwa uczy się czterech stażystów. Zarząd koła stanowią: autor niniejszego tekstu, łowczy Zygmunt Witkowski, skarbnik Piotr Mirecki i sekretarz Jacek Skrzypczyński.

Warto podkreślić, że w KŁ nr 36 panuje przyjazna atmosfera oraz szacunek dla starszych kolegów i dla ciężkiej pracy rolnika. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, etyka, koleżeńskość, pomoc innym ludziom oraz propagowanie wiedzy łowieckiej wśród młodzieży szkolnej – to podstawowy kodeks koła.

Koło gospodaruje w czterech obwodach (Tarczyn, Nowe Miasto, Kłodawa i Lucień) o łącznej powierzchni 17 200 ha, gdzie poluje się przede wszystkim na dzika i sarnę.

Paweł Freytag, Fot. Arch. P. Freytaga | BŁ nr 2/2013

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.