strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

60 lat KŁ "Grodzisko" w Raciechowicach

60 lat KŁ
Styczeń 28 11:53 2013 Wydrukuj

Koło Łowieckie „Grodzisko” w Raciechowicach powstało w 1952 r. i pierwotnie nosiło nazwę „Szarak”. Dało ono także początek kołom „Ciecień” w Wiśniowej i „Ponowa” w Myślenicach. Obwód koła, liczący blisko 5 tys. ha powierzchni użytkowej, leży na granicy Pogórza Wielickiego i Beskidu Wyspowego, w urokliwym rejonie Ziemi Myślenickiej, i obejmuje obszary rolne o intensywnej produkcji sadowniczej.

W obwodzie stale bytują sarny, dziki, jelenie, lisy, borsuki, bażanty, nielicznie zające i kuropatwy. Kilka lat temu na stałe zadomowiły się również daniele i bobry. Pierwszego bażanta w KŁ „Grodzisko” upolowano w 1952 r., dzika – w 1953 r., a byka jelenia – w 1979 roku. W latach 1968–1972 przeprowadzono odłowy zajęcy. Już w latach 70. ubiegłego wieku raciechowiccy łowczowie jako jedni z pierwszych w Polsce zapoczątkowali organizację polowań dla zagranicznych myśliwych. Obecnie „Grodzisko” prowadzi także wymianę polowań z innymi kołami w Polsce.

Od kilku lat koło corocznie introdukuje bażanty z własnej hodowli wolierowej oraz utrzymuje wiele poletek łowieckich dla zwierzyny grubej. Liczne urządzenia hodowlano-łowieckie pozwalają na prowadzenie gospodarki na wysokim poziomie. Koło posiada własne gospodarstwo o powierzchni 6,23 ha, na którym znajdują się dwa domki w stylu myśliwskim oraz dwa stawy rybne.

KŁ „Grodzisko” przywiązuje dużą wagę do promowania kultury łowieckiej, przestrzegania zwyczajów na polowaniach oraz pielęgnowania rodzinnych tradycji myśliwskich. Ma także własny sztandar. Dbałość o prawidłową gospodarkę łowiecką oraz zaangażowanie na rzecz kultury i społeczności lokalnych to w znacznej mierze zasługa wieloletniej, zgodnej współpracy członków i zarządu koła, a zwłaszcza jego prezesa (niżej podpisanego) i łowczego Włodzimierza Żuławińskiego, którzy od 20 lat z wielkim poświęceniem sprawują pieczę nad działalnością koła.

23 czerwca ub.r. KŁ „Grodzisko” uroczyście świętowało 60. rocznicę istnienia na terenie należącej do niego posiadłości w Krzyworzece. W jubileuszowych obchodach udział wzięli członkowie koła wraz z rodzinami oraz liczni goście, wśród których byli przedstawiciele władz powiatu, ORŁ w Krakowie, ZO PZŁ i okręgowych komisji problemowych oraz prezesi ościennych kół łowieckich, a także dyrektorzy i nauczyciele szkół znajdujących się na terenie obwodu. Uczestników spotkania powitał niżej podpisany prezes „Grodziska”, a łowczy Władysław Żuławiński przedstawił historię koła.

Uroczystości poprzedziła polowa msza myśliwska, odprawiona przez wikarego parafii w Raciechowicach ks. Adama Pietrasa i kapelana krakowskiego okręgu PZŁ o. Tadeusza Popielę.
 

W wystąpieniach gości podkreślano szczególne zasługi KŁ „Grodzisk” dla integracji środowiska lokalnego, bardzo dobrą współpracę z organami PZŁ, urzędami gmin, leśnikami, policją i mieszkańcami obszaru obwodu łowieckiego. Zaznaczono ponadto, że od wielu lat myśliwi organizują w gospodarstwie koła „zielone lekcje” dla dzieci i młodzieży ze szkół w Raciechowicach, Gruszowie i Dobczycach, a także wspólnie z uczniami sadzą i pielęgnują las oraz zbierają karmę dla zwierząt.

KŁ „Grodzisk” odznaczono Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, który wręczył prezes ORŁ Janusz Szkatuła. Medalami zostali również uhonorowani następujący członkowie koła: Tadeusz Domaradzki i Henryk Żuławiński (srebrne) oraz Jerzy Banach, Bohdan Berliński, Artur Błażejewicz, Jan Jelonek, Zbigniew Łabędź, Wojciech Pitala i Kazimierz Żuławiński (brązowe). Prezes i łowczy koła przekazali pocztowi sztandarowemu zdobione rogi myśliwskie wykonane przez artystę grawera Tadeusza Siemczonka. Wszyscy członkowie KŁ „Grodzisk” zostali ponadto udekorowani specjalnymi krawatnikami z symboliką koła. Uczestnicy spotkania otrzymali też jubileuszowe oznaki.
 
Profesjonalną oprawę muzyczną podczas mszy oraz prezentację sygnałów myśliwskich zademonstrował Zespół Sygnalistów Myśliwskich Hagard z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie w ośmioosobowym składzie. Przy dźwiękach płynących z rogów myśliwskich można było z zadumą i satysfakcją porozmyślać nad długą historią koła.

Po części oficjalnej rozpoczęła się biesiada, podczas której serwowano specjały kuchni myśliwskiej. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano konkursy i zawody sportowe. Zabawa przy tanecznych dźwiękach trwała do późnych godzin nocnych.

Już z niecierpliwością czekamy na następne okrągłe rocznice „Grodziska”.

Bronisław Małek, Fot. K. Szpetkowski | BŁ nr 2/2013
 


dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.