strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

65 lat KŁ "Rogacz" w Międzyrzeczu

Styczeń 28 12:08 2013 Wydrukuj


Tuż po wojnie, w 1947 r., kilku zapaleńców i pasjonatów łowiectwa postanowiło założyć Zrzeszenie Myśliwych Miasta i Powiatu Międzyrzecz. Henryk Dobrzyński, Mieczysław Sarnowski, Józef Kozłowski, Eugeniusz Bobrowic i Hieronim Szantruczek zarejestrowali „Zrzeszenie”, a rok późnej nadali mu dzisiejszą nazwę KŁ „Rogacz”. Najważniejsze daty w dziejach koła to rok 1961, kiedy myśliwi i pracownicy Lasów Państwowych nadludzkim wysiłkiem przezwyciężyli ogromny pomór dzików w powiecie, rok 1966, w którym myśliwi zaczęli organizować spotkania z dziećmi i młodzieżą międzyrzeckich szkół, a także rok 1968, gdy odbyły się pierwsze w powiecie zawody strzelectwa myśliwskiego. W latach 90. położono szczególny nacisk na kultywowanie tradycji i obrzędów myśliwskich, a członkowie koła otrzymali mundury galowe.

Obecnie koło liczy 70 członków i gospodaruje w trzech obwodach łowieckich o łącznej powierzchni ponad 14 000 hektarów. Działania myśliwych z „Rogacza” pod przewodnictwem kolejno: śp. Jana Dubickiego, śp. Józefa Stacheckiego, Izydora Bimka, Marka Micha i śp. Czesława Lebieckiego (łowczego przez ponad 42 lata) zawsze były bardzo pozytywnie oceniane przez lokalną społeczność, a władze PZŁ uhonorowywały członków koła licznymi odznaczeniami.

Wszyscy wiemy, że obecnie uprawianie myślistwa wymaga ogromnego wysiłku, determinacji i poświęcenia. Poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec przyrody, społeczeństwa i siebie samych tym bardziej motywuje do hucznych obchodów 65. rocznicy powstania koła.

Dzięki kolegom z KŁ „Szarak” w Międzyborzu dowiedzieliśmy się o możliwości uzyskania środków unijnych na organizację uroczystości jubileuszowych. Złożony przez nas wniosek o dofinansowanie został rozpatrzony pozytywnie.

W ramach obchodów 65-lecia, do których przyłączyli się międzyrzeccy rzemieślnicy, 3 czerwca 2012 r. wraz z siedmioma innymi kołami z naszego powiatu zorganizowaliśmy akademię myśliwską. Rozpoczęła ją wspólna msza w kościele garnizonowym. Następnie uczestnicy, prowadzeni przez orkiestrę strażacką i jeźdźców, złożyli kwiaty pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego i przemaszerowali ulicami Międzyrzecza do MDK-u. Po wystąpieniach zaproszonych gości i koncercie zespołu sygnalistów z Technikum Leśnego w Rogozińcu zasłużeni myśliwi i sympatycy łowiectwa otrzymali medale i odznaczenia, które wręczyli członek NRŁ Jerzy Pawliszak i prezes ORŁ w Gorzowie Wlkp. Wiesław Borowczyk. Oficjalną część obchodów zakończyły występy taneczne dzieci i młodzieży w pięknej odnowionej sali kinowej.

Na zgromadzonych uczestników czekały liczne atrakcje: grochówka, pieczone dziki i inne wyroby kuchni myśliwskiej, wirtualna strzelnica oraz rozmaite gry i zabawy. Po wspólnym świętowaniu wielu mieszkańców Międzyrzecza zweryfikowało swoje dotychczasowe – niestety negatywne – postrzeganie łowieckiej braci. Taki zmieniony, pozytywny wizerunek to nadzieja na lepszą współpracę np. z rolnikami.

Podczas obchodów jubileuszu nie mogło zabraknąć tradycyjnej wesołej biesiady myśliwskiej. 18 sierpnia ub.r. komitet organizacyjny pod wodzą niestrudzonych Ryszarda Kubiaka, Andrzeja Meissnera, Rafała Kwiatkowskiego i Adama Kaczmarka zgromadził ponad 200 osób na terenie ośrodka edukacyjnego Nadleśnictwa Międzyrzecz. Zabawa trwała do białego rana. A było o czym tak długo rozmawiać. Planujemy bowiem jeszcze dwa spotkania z dziećmi przy ognisku w lesie, wspólne dokarmianie zwierzyny i zorganizowanie przyrodniczych konkursów pod opieką pań Anny Gebuzy i Aliny Ignatowicz. Trzeba było również przedyskutować zbliżające się polowania zbiorowe. Wiodący w nich prym Janek Szczanowicz także w tańcu pokazał nam, jak podchodzić „zwierzynę”.

Rok obchodów 65-lecia, czas refleksji nad przeszłością i dobra zabawa zawsze kiedyś się kończą. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że będziemy dalej nieodłącznym elementem środowiska naturalnego i szanowaną przez wszystkich społecznością braci myśliwskiej.

Ryszard Ignatowicz, Fot. Arch. R. Ignatowicza | BŁ nr 2/2013
 

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.