strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

Kapliczka upamiętniająca 50-lecie KŁ "Las" w Białymstoku

Kapliczka upamiętniająca 50-lecie KŁ "Las" w Białymstoku
Kwiecień 22 13:31 2013 Wydrukuj

Początki KŁ „Las” sięgają 1958 r., kiedy to KŁ „Leśnik” przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku podzieliło się na dwa koła: „Las” i „Leśnik”. Jego założycielami byli: Jan Arcimowicz, Beniamin Bajuk i Wiktor Łobodziński. W skład pierwszego zarządu weszli: łowczy Jan Arcimowicz, skarbnik Beniamin Bajuk i sekretarz Marian Daszkiewicz, wszyscy już nieżyjący. Nazwiska przewodniczącego nie udało się niestety ustalić.

Przed podziałem KŁ „Leśnik” gospodarowało w siedmiu obwodach łowieckich i zrzeszało ok. 40 myśliwych. Później KŁ „Las” przejęło obwody nr 34, 35 oraz 48, a w jego szeregi wstąpiło ok. 20 myśliwych. W latach 60. koło wydzierżawiło kolejne obwody – nr 6 i 71. Trzy obwody polne i dwa leśne są położone w województwie podlaskim, a ich łączna powierzchnia wynosi 21 tys. hektarów. Obecnie do „Lasu” należy 53 myśliwych, których działalnością kieruje zarząd w składzie: niżej podpisany – przewodniczący, Stanisław Skudra – łowczy, Zbigniew Zakrzewski – podłowczy, Aleksander Onopa – skarbnik i Józef Litman – sekretarz.

W 2008 r. w Świętej Wodzie k. Białegostoku odbyły się obchody 50-lecia KŁ „Las”. W trakcie rozpoczynającej je mszy proboszcz parafii zasugerował, aby „Las” w szczególny sposób upamiętnił ten dzień. Zrodził się wtedy pomysł ufundowania kapliczki poświęconej św. Hubertowi, który udało się zrealizować dopiero w ubiegłym roku.

Z okazji dnia patrona myśliwych 3 listopada 2012 r. odprawiono mszę polową, podczas której poświęcono symboliczną kapliczkę upamiętniającą półwiecze koła. Wystawiono ją w Świętej Wodzie, będącej ważnym punktem na mapie polskich sanktuariów maryjnych. Nazwa pochodzi od cudownego źródełka, którego wody ponoć uzdrowiły niewidomego szlachcica trzy wieki temu. Na obszarze sanktuarium znajdują się: kościół, grota, wzgórze krzyży, cudowne źródełko i kapliczki. „Las” jest pierwszym kołem łowieckim, które także pozostawiło po sobie ślad w tym miejscu.

Bogdan Bajuk, Fot. Arch. B. Bajuka | BŁ nr 4/2013

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.