strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

60 lat KŁ "Jeleń" w Wągrowcu

60 lat KŁ
Kwiecień 22 13:52 2013 Wydrukuj

Za datę powstania KŁ nr 32 „Jeleń” w Wągrowcu przyjmuje się 3 sierpnia 1952 roku. Tego dnia pracownicy Nadleśnictwa Durowo i Rejonu Lasów Państwowych w Wągrowcu założyli Stowarzyszenie Łowieckie Dąbrowa i wybrali zarząd w składzie: Józef Łakomy – przewodniczący, Tadeusz Hawlicki – wiceprzewodniczący, Stanisław Bydłowski – sekretarz, Walenty Wiśniewski – skarbnik i Konstanty Pucek – łowczy. 

20 czerwca 1953 r. stowarzyszenie przekształciło się w Koło Myśliwskie Leśników Wągrowiec, którego nazwę ostatecznie zmieniono na „Jeleń”. Obecnie koło liczy 46 członków, w tym dwie diany. W skład zarządu wchodzą: Andrzej Bydłowski – przewodniczący, Leszek Książkiewicz – łowczy, Zbigniew Smykowski – skarbnik, niżej podpisany – sekretarz, Feliks Gryka i Lucjan Biernacki – podłowczowie oraz Grzegorz Springer – członek zarządu. 

Od 1954 r. „Jeleń” gospodaruje w dwóch obwodach (zakwalifikowanych jako słaby i średni) o łącznej powierzchni 12 265 hektarów. Rocznie myśliwi pozyskują 25 jeleni, 130 saren, 200 dzików, zwierzynę drobną i sporadycznie daniele. Na własne potrzeby uprawiają też ok. 11 ha użytków rolnych, rozmieszczonych w obu obwodach.

W 2008 r. koło włączyło się do akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego na rzecz odbudowy populacji zwierzyny drobnej. Działania myśliwych polegały w głównej mierze na reintrodukcji, przygotowaniu stanowisk i zagrody adaptacyjnej oraz redukcji drapieżników. Efekty są dziś doskonale widoczne w łowisku: właściwie nie zdarza się nie spotkać na zasiadce zająca, lis zaś należy do rzadkości. W 2010 r. przy wsparciu starostwa powiatowego oraz gminy wiejskiej Wągrowiec „Jeleń” podjął reintrodukcję kuropatwy. 

Racjonalnie prowadzona gospodarka łowiecka ma wpływ na spektakularne sukcesy myśliwych. Za pozyskane przez nich wieńce jeleni przyznano po sześć srebrnych i brązowych medali, za parostki – jeden złoty, siedem srebrnych i pięć brązowych, a za oręż dzika – jeden srebrny i dwa brązowe. Zdobyte trofea prezentowano na różnego rodzaju wystawach, w tym w Czeskich Budziejowicach.

„Złomem” może się poszczycić czterech myśliwych, sześć osób otrzymało złoty Medal Zasługi Łowieckiej, 10 – srebrny, a 25 – brązowy. Medal „Za Zasługi w Rozwoju Łowiectwa Wielkopolskiego” trafił do 12 kolegów, a medal „Za Zasługi w Rozwoju Łowiectwa Pilskiego” przypadł aż 39 miłośnikom polowań. Samo koło zostało uhonorowane brązowym i złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Za wieloletnią współpracę ze szkołą podstawową i gimnazjum w Rąbczynie dostało ponadto odznaczenie „Zasłużony dla Edukacji”. 

Z inicjatywy „Jelenia” inne koła łowieckie powiatu podjęły trud odzyskania i odrestaurowania dawnej strzelnicy myśliwskiej w Kobylcu k. Wągrowca. Teraz co roku są tam organizowane powiatowe zawody w strzelectwie myśliwskim pod patronatem Starosty Powiatu Wągrowieckiego oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Durowo. 

 


27 października 2012 r. odbyły się obchody 60-lecia działalności KŁ „Jeleń”. Uroczystości rozpoczęła msza w łowieckiej oprawie w kościele pw. św. Wojciecha w Wągrowcu. Na akademię w auli ZSZ nr 2 w Wągrowcu przybyli goście: starosta powiatowy Michał Piechocki i wicestarosta Tomasz Kranc, wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, członek NRŁ i prezes ORŁ w Pile Antoni Przybylski, wiceprezes ORŁ w Pile i nadleśniczy Nadleśnictwa Durowo Zbysław Thomas, przewodniczący ZO PZŁ w Pile Sławomir Jaroszewicz, poczty sztandarowe i prezesi wszystkich kół powiatu wągrowieckiego oraz przedstawiciele instytucji i urzędów powiatowych, a także dyrekcja gimnazjum w Rąbczynie wraz z naszymi najmłodszymi przyjaciółmi, którzy na tę okazję przygotowali występ artystyczny.

Punktem kulminacyjnym obchodów było udekorowanie sztandaru koła „Złomem” – to trzecie tak wysokie wyróżnienie przyznane w okręgu pilskim. Podczas uroczystości uhonorowano również członków „Jelenia” medalami i odznaczeniami łowieckimi. Całość zwieńczyła wspaniała zabawa myśliwska.

Zbigniew Wojciechowski, Fot. Arch. Z. Wojciechowskiego
| BŁ nr 4/2013

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.