strona główna

Jubileusze i inne uroczystości

65 lat Górniczego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Wałbrzychu

  65 lat Górniczego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Wałbrzychu
Luty 02 15:31 2017 Wydrukuj

Rodowód naszego koła sięga 1951 r., gdy z górników pracujących w kopalniach wałbrzyskich pod wodzą płk. Jana Pulsakowskiego zawiązało się WKŁ nr 463. W 1956 r. Korpus Górniczy został rozwiązany i od 1960 r. działało KŁ „Jeleń” z siedzibą w Wałbrzychu. Pierwszym cywilnym prezesem został śp. Tadeusz Korczyński. W 1985 r. z inicjatywy górników należących do koła przyjęliśmy nazwę Górnicze Koło Łowieckie „Jeleń” w Wałbrzychu.

Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej. Mamy też sztandar, hymn, godło oraz odznakę zasłużony dla łowiectwa.

Gospodarujemy w dwóch obwodach łowieckich – k. Wałbrzycha i k. Bolesławca – łącznie o powierzchni ok. 11 tys. ha. Oba są zaliczone do kat. IV, tj. „słabe”. W sezonie łowieckim 2015/2016 pozyskaliśmy: 21 jeleni (w tym 6 byków, 11 łań i 4 cielaki), 92 sarny (w tym 47 rogaczy, 40 kóz i 5 koźląt), 260 dzików, 137 lisów, 7 borsuków, 2 jenoty, 2 kuny, 4 kaczki i 2 gołębie. W łowiskach wyłożyliśmy do podsypów, paśników i nęcisk: w obwodzie nr 310 (leśno-polnym) 15,25 t karmy suchej, 76,4 t karmy soczystej (głównie buraków cukrowych), 16,4 t karmy treściwej (głównie kukurydzy) i 1,6 t soli lizawkowej, a w obwodzie nr 147 (polno-leś­nym) 3 t karmy suchej, 16,4 t karmy treściwej i 1 t soli lizawkowej.

Nasze koło to armia społeczników, którzy pracują na rzecz gospodarki łowieckiej i polskiej 450–500 godz. w roku. Rokrocznie sprzedajemy do punktów skupu ponad 14 t dziczyzny, eksportowanej przez państwo na rynki zachodnie. Płacimy (często z włas­nej kieszeni) przeważnie 15–25 tys. zł odszkodowań za szkody wyrządzone rolnikom przez zwierzynę. W tym roku było to ok. 50 tys. zł.

Przez cały okres istnienia mieliśmy bardzo otwarty system przyjmowania nowych członków. Obecnie koło zrzesza 53 myśliwych i 2 stażystów. W skład zarządu wchodzą: prezes Kazimierz Kozicki, wiceprezesi Sylwester Dąbrowa i Grzegorz Ratajczyk, łowczy Łukasz Sierota, podłowczy Edward Zatylny, sekretarz Grzegorz Ćwieluch, skarbnik Krzysztof Małaj oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Rene Szerment.
Uroczystość jubileuszu 65. rocznicy koła odbyła się w urokliwym Gościńcu nad Bukówką k. Miszkowic, ok. 10 km za Kamienną Górą.

Janusz Ludorowski, Fot. Arch. GKŁ "Jeleń" w Wałbrzychu | BŁ nr 2/2017

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.