strona główna

Porady kulinarne Wojtka Charewicza

Za słona wędzonka. Czy proporcje solanki są właściwe?

Za słona wędzonka. Czy proporcje solanki są właściwe?
Grudzień 29 12:32 2020 Wydrukuj

„Dzień dobry,
 
skorzystałem z Pana przepisu na wędzoną szynkę dzika (numer specjalny BŁ z 2014 r. „W myśliwskiej kuchni Wojtka Charewicza”, część 2). 15 kg mięsa (szynka dzika oraz mięso wieprzowe – schab, karkówka, szynki i boczki) zalałem 15 l solanki zgodnie z przepisem (5 l wody i 50 dkg soli na 5 kg mięsa oraz pozostałe przyprawy razy 3). Peklowałem 12 dni.
 
Po uwędzeniu (6–7 godzin) i ostygnięciu wędliny są smaczne, ale niestety bardzo słone. Użyłem naturalnej grubej soli kamiennej. Czy proporcja na solankę podana w numerze specjalnym BŁ jest właściwa?
 
Pozdrawiam”
 
Roman Wojtowicz (nadleśnictwo Kalisz Pomorski)


 
Kolego Romanie,
 
solanka jest właściwa. Co prawda podałem przepis na tradycyjną wędzonkę, która dawniej była w pełni nasolona, czyli zawierała od 20 do 22 g soli w kilogramie gotowego produktu. Dziś (zupełnie słusznie) ze względu na nadmiar soli w potrawach zaczynamy takiego pełnego nasolenia unikać. Mimo wszystko gdyby Kolega przygotował wszystko zgodnie z moimi zaleceniami, wędzonki nie wyszłyby tak słone. Tak, tak. Zaraz wyjaśnię.
 
Pierwszym, i to dosyć poważnym błędem było wydłużenie peklowania ponad zalecane w przepisie 7, a najlepiej 10 dni. Dlaczego? Wydłużenie tego czasu w przypadku tej solanki powoduje, że mięso wchłania więcej soli na kilogram. Zależnie od tego, jaką temperaturę miała solanka w trakcie peklowania, ten nadmiar może się wahać od 10 do 15%. Tak więc zamiast 20–22 g soli na kilogram w gotowym produkcie jest jej nawet 25 g.
 
Drugi, bodaj jeszcze poważniejszy błąd związany z nasoleniem to wędzenie dłuższe od zalecanego. Kolega robił to 6–7 godzin, a w przepisie jest podane 3–4 godziny. Dłuższe wędzenie spowodowało dodatkowe odwodnienie mięsa, co w konsekwencji doprowadziło do większego stężenia soli. Oczywiście nie wiem, jak wyglądał cały proces. Mam nadzieję, że przebiegał spokojnie (nie doszło do pieczenia). Jednak nawet przy delikatnym wędzeniu, ale trwającym 3 godziny dłużej niż zalecany czas, z kilograma surowego mięsa po zasoleniu i uwędzeniu mogło pozostać zamiast 90–95 dkg, tylko 70, a nawet 60 dkg. W takim wypadku zawartość soli w kilogramie gotowego produktu może nawet przekroczyć 30 g. Jak bardzo Kolega wysuszył wędzonkę, łatwo sprawdzić, ważąc ją po uwędzeniu i wystudzeniu (wiemy, że surowego mięsa było 15 kg).
 
Pewnie gdybym bardzo szczegółowo opisał najdrobniejsze niuanse przygotowania i wędzenia szynki, nie popełniłby Kolega błędu. Wezmę to pod uwagę w swoich publikacjach. Dziękuję za pytanie i życzę tylko udanych potraw.
 
Wojtek Charewicz
 
PS W przepisie na wędzona szynkę dzika z części 2 „W myśliwskiej kuchni Wojtka Charewicza” opisałem produkt, który ma być wędzony delikatnie, a potem dojrzewać w chłodnym i przewiewnym miejscu ok. 7 dni. Charakterystycznymi cechami takiej szynki są jej delikatny orzechowy posmak, taki jak w szynkach hiszpańskich, parmeńskich czy szwarcwaldzkich, oraz osuszka na wierzchu i soczysta konsystencja wewnątrz.
 
PS 2 Za słoną szynkę wędzoną można odsolić, odparzając ją w wodzie z dodatkiem 1 liścia laurowego i 1 ziarenka ziela angielskiego na 1 l wody. Należy włożyć wędzonkę do garnka, zalać wodą zimną, dodać liść i ziele, a następnie doprowadzić wodę do delikatnego wrzenia (płyn ma tylko lekko mrużyć). Czas parzenia, zależnie od tego, ile soli chcemy się pozbyć, powinien wynosić od 1 do 3 godzin. Potem trzeba pozostawić szynkę w wodzie, w której się parzyła, do zupełnego wystudzenia. W przypadku Kolegi proszę metodą prób i błędów dojść do tego, ile czasu będzie najlepiej parzyć szynki.
 
I jeszcze jedno. Proszę nie parzyć wszystkich wędzonek jednocześnie, jeśli są przeznaczone do przechowywania, tylko robić to na bieżąco. Tyle kawałków, ile potrzeba. Reszta niech czeka w zamrażarce lub na strychu w przewiewie.

Fot. Wojciech Charewicz

dodaj komentarz

0 komentarzy

Napisz komentarz

Uwaga! Aby dodać komentarz, musisz posiadać konto w serwisie braclowiecka.pl oraz być zalogowanym.