strona główna

Kalendarium wydarzeń

Kalendarium wydarzeń 12.2022

 • Konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej”

  6–7 grudnia br. w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej SGGW w Rogowie (CEPL) odbędzie się konferencja pt. „Trudne tematy w edukacji przyrodniczo-leśnej” w ramach spotkań z cyklu „Współczesne zagadnienia edukacji leśnej społeczeństwa”, w tym roku przygotowanych już po raz 21. Organizatorami konferencji są: Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, CEPL, Wydział Leśny SGGW w Warszawie oraz Dyrekcja Generalna LP i PZŁ.

  Jednymi z obszerniej poruszanych zagadnień będą problematyka tłumaczenia racji, dialog i dążenie do porozumienia ze społeczeństwem w związku z prowadzeniem gospodarki łowieckiej, współcześnie budzącej wiele kontrowersji. Zostaną jej poświęcone dwie z pięciu sesji: „Wizerunek leśników, myśliwych i ekologów w opinii publicznej” oraz „Rola i miejsce edukacji łowieckiej w edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa”. W ich ramach pojawi się kilka ciekawych referatów, a wśród nich wystąpienie przygotowane przez współpracowników redakcji – naszego korespondenta Andrzeja R. Krysztofińskiego oraz Wojciecha Bołoza, znanego z łamów czasopisma przede wszystkim jako współtwórca kąśliwych, ale zarazem pouczających felietonów. Pierwszy z autorów jest członkiem Państwowej Łowieckiej Komisji Egzaminacyjnej w Miśni (Saksonia), drugi zaś – Komisji Kultury i Tradycji Łowieckiej przy ZO PZŁ w Wałbrzychu. Wygłoszą oni referat zatytułowany „»Myśliwski bambizm« – dylematy i sprzeczności w przekazie oraz społecznym postrzeganiu myśliwych, polowania, łowiectwa”. W gronie prelegentów znaleźli się także rzecznik ZG PZŁ Diana Piotrowska (referat „Wizerunek myśliwego w XXI wieku, czyli łowiectwo w oczach Polaków” i współautorstwo prelekcji „Dziczyzna – klucz do poprawy wizerunku myśliwych czy ołowiowa bomba?”) oraz reprezentujący Wydział Leśny UP w Poznaniu prof. Maciej Skorupski i dr Anna Wierzbicka (referat „Co kształtuje podejście społeczeństw do łowiectwa?” oraz współautorstwo prelekcji „Nie dla polowań w Puszczy Zielonka – studium przypadku konfliktu między myśliwymi a społecznością lokalną”).

  W sesji „Problemy edukacji na terenach przyrodniczo cennych” pojawią się ponadto leżące w kręgu zainteresowań myśliwych tematy związane z wilkiem: „Ochrona wilka (Canis lupus L.) w Polsce a postawa społeczna” (zespół autorów z UP w Poznaniu, Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku oraz RDLP i SGGW w Warszawie) oraz „Wilk – polowania na Litwie” (Renata Špinkytė-Bačkaitienė z Uniwersytetu w Kownie). Zagadnienia łowieckie będą prezentowane również w sesji posterowej.

  Pierwszy dzień obrad zakończy pokaz połączony z nauką naśladowania głosów zwierząt, który poprowadzi Sławomir Pawlikowski. Z kolei drugi dzień ma przebiegać w formie warsztatowej. I w jego trakcie nie zabraknie tematyki związanej z gospodarowaniem zwierzyną. Krzysztof Lechowski, znawca myśliwskich kulinariów, poprowadzi bowiem warsztaty zatytułowane „Dzika kuchnia – »oswajamy dziczyznę«!”.
   
  Konferencja ma charakter otwarty. Aby zgłosić swój udział, należy wypełnić kartę zgłoszenia i odesłać ją do 30 listopada br. Koszt uczestnictwa wynosi 425 zł i obejmuje 1 nocleg, wyżywienie, materiały konferencyjne oraz wpisowe. Szczegóły dotyczące zapisów oraz program wydarzenia można znaleźć TUTAJ.
   
  Red.

 • Odwiedź nas na Pasjach w Lublinie!

  Już w nadchodzący weekend 7–8 grudnia w Lublinie odbędzie się pierwsza odsłona targów Pasje – Łowiectwo, Strzelectwo, Survival (hale wystawowe Targów Lublin, ul. Dworcowa 11). Wydarzenie ma zgromadzić ok. 90 wystawców. Z większych dystrybutorów sprzętu swoje stoiska przygotują m.in. Delta Optical i Fabryka Broni Łucznik z Radomia, a reprezentowane będą firmy M.K. Szuster z Warszawy i Kaliber z Dawidów Bankowych. Równolegle odbędzie się IV Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej, w którego ramach zostaną zorganizowane giełda i wystawa 2,5 tys. sztuk broni.

   
  W części łowieckiej zaplanowano m.in.: pokazy wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Malińskiego, szkolenie z zakresu strzelania na daleki dystans i polowania w górach prowadzone przez znanego z łamów Michała Dudzika, prezentację strzelania z kuszy przez Piotra Hordyjewicza, a także pokazy mody myśliwskiej firmy Tagart i odzieży dla dzieci firmy Wadera. Z kolei na stoisku Lubelskiego Studia Preparowania Zwierząt i Trofeów Łowieckich zainteresowani obejrzą rezultaty prac taksydermistów. Przez całe targi co godzinę będą się odbywać szkolenia survivalowe prowadzone przez przedstawicieli firmy Partyzanci Lubelszczyzny.
   
  Wszystkich odwiedzających targi zapraszamy na nasze stoisko nr 16 w hali C. Zamówicie lub przedłużycie na nim prenumeratę (tylko do końca tego roku w dotychczasowej cenie!) i będziecie mogli skorzystać z promocji cenowych na kalendarz ścienny „Polskie łowiska okiem polskich fotografów” na 2020 r. czy wydania specjalne (w tym tegoroczny magazyn kynologiczny „Pod Wiatr”), a także kupić oferowane wraz z prenumeratą w zniżkowych cenach torbę naramienną oraz skórzaną ładownicę na 10 naboi, obie opatrzone logotypem . Zaoferujemy wam też książki wydane nakładem OW Oikos, m.in. „Atlas patologii zwierząt łownych”, „Ornitologię nie tylko dla myśliwych”, „Prawo dostępu do broni palnej”, „Komentarz do Statutu Polskiego Związku Łowieckiego” czy „Trofea łowieckie”, a ponadto ostatnie publikacje mec. Witolda Daniłowicza – „Prawo polowania” i „Prawo łowieckie” – oraz aktualne, szóste wydanie komentarza do Prawa łowieckiego autorstwa prof. Wojciecha Radeckiego i dr Darii Daneckiej.
   
  Bilet wstępu na targi kosztuje 15 zł (ulgowy dla dzieci do 18 lat – 8 zł). Szczegółowe informacje można znaleźć na pasje.targi.lublin.pl/aktualnosci
   
  Do zobaczenia!
   
  Red., Fot. archiwum

 • Pierwsza planszówka łowiecka!

  Dla tych, którzy przez zabawę chcą wciągnąć swoje latorośle w łowiecki świat. Dla tych, którzy są zafascynowani myślistwem i wszystkim, co z nim związane. Albo po prostu dla tych, którzy lubią gry planszowe (a teraz ta forma rozrywki przeżywa swój renesans) – dla wszystkich tych osób powstała planszówka „Tropy”, przeznaczona dla 2–4 graczy w wieku od 9 lat. Nie należy jej jednak kojarzyć tylko z zabawą dla najmłodszych, bo zasady są na tyle złożone, że gra z powodzeniem nadaje się też dla dorosłych.

   
  Zacznę od tego, co się rzuca w oczy, czyli od warstwy wizualnej. Dość pokaźnych rozmiarów pudełko skrywa składaną, solidną planszę o sensownych wymiarach (59,4 x 41,6 cm; spokojnie mieści ją stół w kawalerce, co nie zawsze jest takie oczywiste). W dodatku ładną – choć to, rzecz jasna, pojęcie względne. Przedstawia ona teren z czterema łowiskami polnymi (bytują tu zające, sarny i lisy), jednym leśnym (dziki, łosie i jelenie) oraz jednym wodnym (kaczki i bobry). Przed rozpoczęciem rozgrywki zostają na niej rozlokowane 33 drewniane figurki zwierząt. To zresztą niejedyne drewniane elementy (za co ogromny plus!) – z tego materiału są także pionki, kostki, żetony, ambony i paśniki.

  Gracze wcielają się w myśliwych, losując swoją postać spośród 12 kart (10 mężczyzn i 2 kobiety – nie ma parytetu, ale to i tak dobrze, bo diany stanowią tu niemal 17% w obliczu rzeczywistych 3%). Każda musi pozyskać pięć sztuk zwierzyny w różnych konfiguracjach z puli: zając, lis, sarna oraz dzik. Swój plan trzeba zrealizować – w przeciwnym razie nie przysługują dodatkowe punkty i się przegrywa. Ponadto gracze mają możliwość ciągnąć karty lasu, które zawierają jakieś zadania (za ich niewykonanie przyznaje się punkty ujemne) lub bonusy, np. dodatkowy odstrzał, kupować psa albo broń (sztucer lub dubeltówkę – na start każdy dostaje kniejówkę) oraz stawiać paśniki bądź ambony dające określone korzyści. Co ważne, na kartach z misjami znajdują się informacje tłumaczące powód odstrzału: bobry niszczą most, łosie uszkadzają nowe nasadzenia drzew, a lisy dziesiątkują zające. Obraz myśliwego jako pomocnika w łowisku kształtuje to, że dodatkowe żetony otrzymuje się np. za pomoc leśnikom w sadzeniu lasu czy zniszczenie pułapek kłusownika.

  Rozgrywka się kończy, gdy na planszy zostanie 21 (dwoje graczy), 16 (troje) lub 12 (czworo) sztuk zwierzyny. Znacznik w kształcie choinki (oczywiście też drewnianej) na bieżąco wskazuje, że zwierząt ubywa, a tym samym graczom kończy się czas. Według instrukcji wszystko trwa maksymalnie 1,5 godz. Muszę przyznać, że zabawa wciąga. Mechanika gry nie jest banalna, trzeba trochę pokombinować ze sprzedażą zwierzyny i kupnem broni, przewidywać, co się może przydać w przyszłych ruchach. Rozgrywka dwóch trzydziestolatek obudziła w nich ducha rywalizacji (gratuluję zwycięstwa, lady D.!) i nie przyniosła znużenia, a wręcz przeciwnie.

  Całość jest estetyczna, dobra jakościowo i dobrze przemyślana. Plansza zawiera podpowiedzi, żeby podczas gry nie trzeba było sięgać ponownie do instrukcji. Odpowiednie piktogramy wskazują, którego rodzaju broni można użyć na daną zwierzynę i ile kosztują tusze w skupie (za najdroższego łosia gracz dostanie 10 żetonów, a najtańszą kaczkę – dwa). A skoro już wspomniałam o instrukcji, to stanowi ona w zasadzie jedyną wadę gry – przydałaby się lepiej i poprawniej napisana, ale taka koślawość jest niestety bolączką wielu planszówek.

  Twórca „Tropów” Robert Ignasz chce, by jego gra integrowała rodzinę, a zarazem „w przyjemny sposób zapoznawała graczy z piękną tradycją łowiecką”, jak głosi obietnica na pudełku. Moja niezaznajomiona z myślistwem przeciwniczka przyznała, że dowiedziała się czegoś o rodzajach broni i obwodach, zatem funkcję edukacyjną można uznać za spełnioną. Gracze otrzymują też wyraźny sygnał – myśliwy nie poluje na wszystko, co tylko chce, musi mieć stosowny odstrzał, a polowanie trzeba skończyć, zanim łowisko zostanie wyczyszczone ze zwierzyny.

  Przez tematykę łowiecką nie udało się znaleźć wydawcy (choć nikomu nie przeszkadzają planszówki, których mechanika polega na zabijaniu rywali), dlatego Robert Ignasz wpadł na inne rozwiązanie. Grę można kupować w przedsprzedaży od 6 grudnia do 31 stycznia na www.tropy-trophy.pl w cenie 249 zł (dostawa w II kwartale 2020 r.). W razie gdy nie uda się zebrać minimum 300 zamówień, wszystkie dotychczasowe wpłaty zostaną zwrócone. Autor planuje też stworzenie angielskiej wersji gry oraz dwóch innych wariantów łowisk – Alaska i safari. Trzymam kciuki za całą inicjatywę.
   
  PP, Fot. ADP, PP

 • Rusza głosowanie w konkursie na najciekawsze parostki!

  Rozpoczynamy głosowanie w XI odsłonie konkursu na najciekawsze parostki. Wyboru będzie można dokonywać przez miesiąc, do 2 stycznia 2022 r., spośród 37 trofeów, w tym jednego perukarza.
   
  Zasady są proste. Wyłącznie zarejestrowani użytkownicy witryny mogą oddać jeden głos w ciągu doby na każde zdjęcie trofeum zamieszczone w galerii konkursowej (przy czym można wyróżnić w ten sposób dowolną liczbę zdjęć). Aby to zrobić, wystarczy kliknąć ikonkę przedstawiającą dłoń z podniesionym kciukiem, która znajduje się w prawym rogu pod wybraną fotografią.
   
  Po głosowaniu internautów 10 najwyżej ocenionym trofeom członkowie komisji konkursowej – złożonej z przedstawicieli redakcji oraz sponsora głównego, warszawskiej firmy Incorsa – niezależnie od siebie przyznają punkty od 1 do 10. Nagrody za miejsca od pierwszego do dziesiątego (polowanie na zwierzynę grubą w Finlandii lub zapas 100 szt. amunicji myśliwskiej marki Lapua dla zwycięzcy oraz po paczce amunicji marki Lapua w wybranym kalibrze dla zdobywców miejsc od drugiego do dziesiątego) zostaną przyznane według kolejności ustalonej przez komisję. Wszyscy uczestnicy dostaną zaś ścienne kalendarze myśliwych i sympatyków łowiectwa na 2022 r., a osoba, która zajęła pierwsze miejsce, otrzyma dodatkowo pamiątkową statuetkę ufundowaną przez redakcję. Zdobywcy 10 wyróżnionych trofeów zostaną poproszeni o przygotowanie relacji z polowań na najciekawsze kozły (zgodnie z regulaminem dostarczenie opowiadań jest warunkiem otrzymania przyznanych nagród). Teksty, oczywiście, opublikujemy w .
   
  Szczegóły wręczenia głównych nagród ustalimy telefonicznie z ich zdobywcami. Pozostałe upominki zostaną przesłane pocztą.
   
  Wyniki konkursu opublikujemy w styczniu w serwisie internetowym www.braclowiecka.pl oraz w lutowym numerze .
   
  Zachęcamy do głosowania! Tegoroczną galerię konkursową można obejrzeć TUTAJ. Regulamin konkursu na najciekawsze parostki znajduje się zaś TUTAJ.
   
  UWAGA! W razie wykrycia w trakcie głosowania nieuczciwych praktyk ze strony użytkowników, np. sztucznego zwiększania liczby oddanych głosów, organizator – zgodnie z regulaminem – zastrzega sobie prawo do ingerencji w przebieg głosowania, włącznie z wycofaniem danych zdjęć z konkursu.
   
  Red., Fot. 
  Bartosz Rakoczy (motyw główny), mat. pras. firmy Incorsa