Kalendarium wydarzeń 09.2023
-
Sygnały i muzyka myśliwska na zamkach w Kwidzynie oraz Bytowie
Wrzesień tradycyjnie przynosi nam zamknięcie sezonu zmagań sygnalistów myśliwskich. XVII Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego „O Wiklinowy Róg Kwidzyna” (w randze eliminacji wojewódzkich do przyszłorocznego ogólnopolskiego konkursu sygnalistów myśliwskich „O Róg Wojskiego”) odbędzie się 2–3 września na zamku w Kwidzynie. Pierwszego dnia w trakcie rywalizacji sygnalistów (rozpoczęcie przesłuchań o godz. 12.30) i zespołów (początek o 16.10) potrwają zajęcia warsztatowe dla muzyków. Dodatkową atrakcją będzie kiermasz rękodzieła i wyrobów myśliwskich.
O godz. 15.00 nastąpi oficjalne otwarcie imprezy. Dzień zwieńczą występ gwiazdy wieczoru oraz biesiada myśliwska. Koncert laureatów, wręczenie nagród i uroczyste zakończenie przeglądu zaplanowano na niedzielę (godz. 15.00). Poprzedzi je prezentacja psów myśliwskich oraz msza hubertowska w kościele pw. Świętej Trójcy.
BŁ sprawuje patronat prasowy nad przeglądem. Patronatów honorowych udzielili wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, senator Leszek Czarnobaj, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta kwidzyński Jerzy Godzik i tamtejszy burmistrz Andrzej Krzysztofiak, a także przewodniczący ORŁ w Elblągu Jan Kantypowicz. Szczegóły dotyczące przebiegu imprezy oraz zgłoszeń i obowiązujących sygnałów można znaleźć TUTAJ.
XIX Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej im. Kazimierza Żywickiego zwieńczy tegoroczny sezon zmagań sygnalistów myśliwskich. Ma on przebiegać 9–10 września na zamku w Bytowie. Przesłuchania solistów i zespołów odbędą się pierwszego dnia konkursu. Zakończy go koncert kwintetu Hubertus Brass z Gdyni. Niedziela rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Filipa Neri. Od godz. 12.00 na uczestników i gości będzie czekało wiele dodatkowych atrakcji, m.in.: szlachetna sztuka wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Malińskiego, pokazy sokolnicze oraz konkurs oceny poroży. Ponadto na zamku zostaną zaprezentowane okolicznościowe wystawy, a wśród nich kolekcja egzotycznych motyli ze zbioru Mariana Wilczewskiego, łowczego okręgowego w Słupsku. Więcej informacji TUTAJ.
Red., Fot. ADP
-
XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej
10 września nad zalewem Czapielówka w Czarnej Białostockiej odbędą się XI Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej. Oficjalne rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godz. 13.30. Wcześniej przy siedzibie Nadleśnictwa Czarna Białostocka zostanie odsłonięta i poświęcona kapliczka św. Gwalberta, po której w kościele pw. Świętej Rodziny będzie odprawiona hubertowska msza z udziałem ZMM Hubertus przy KŁ „Cyranka” w Sztumie. Wśród atrakcji dla gości znajdą się: stoiska edukacyjne, wystawy trofeów, pokazy sokolniczy i ratownictwa wodnego, występy zespołów muzycznych, a także konkurs kulinarny pn. „Hubertowskie jadło” (w kategoriach bigos myśliwski, potrawa z ziemniaków oraz inne leśne rarytasy).
Dzień wcześniej, 9 września, na strzelnicy w Karakulach zostaną przeprowadzone zawody strzeleckie (godz. 9.00), natomiast w restauracji Helios odbędzie się VI międzynarodowe seminarium naukowe „Problemy współczesnego łowiectwa, co dalej?” (godz. 15.00).
XI Spotkaniom Hubertowskim w Puszczy Knyszyńskiej patronuje BŁ. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.
Red., Fot. Arch. Organizatorów
-
Kujawsko-Dobrzyński Dzień Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej
XXVII Targom Rypin Agra (8–10 września) połączonym z dożynkami powiatowymi i II Kujawsko-Dobrzyńskim Dniem Kultury Rolniczej, Leśnej i Łowieckiej (10 września) będą towarzyszyć liczne akcenty łowieckie (wydarzenie współorganizuje ZO PZŁ we Włocławku). Wśród nich występy Capelli Zamku Rydzyńskiego i Reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Skrwilno, pokazy sokolnicze, prezentacja psów myśliwskich, a także kulinarny występ Grzegorza Russaka.
W przedsięwzięciu wezmą udział wszystkie koła łowieckie gospodarujące w powiecie rypińskim – KŁ „Róg” w Nadrożu, KŁ „Sokół” w Rypinie, KŁ „Słonka” w Rypinie, KŁ „Orzeł” w Skrwilnie, KŁ „Łoś” w Rypinie oraz KŁ „Szarak” w Bobrownikach.
XXVII Targom Rypin Agra patronuje BŁ. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
Red.
-
Festyn łowiecki Ełkowisko 2017
9 września (sobota) w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku po raz drugi odbędzie się festyn łowiecki Ełkowisko, przygotowywany przez KŁ „Ryś” w Ełku we współpracy z kołami powiatu ełckiego. Organizatorzy postawili sobie za cel edukację ekologiczną oraz przybliżenie społeczeństwu mało znanej kultury i tradycji łowieckiej.
Impreza zacznie się o godz. 10.00 mszą w katedrze św. Wojciecha. Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie przemaszerują do Centrum Edukacji Ekologicznej. Tam odwiedzający zobaczą teatr kulinarny Krzysztofa Górskiego i pokazy z dziedziny kuchni myśliwskiej w wykonaniu współpracującego z nami Wojtka Charewicza (przy okazji odsyłamy do jego porad kulinarnych do znalezienia TUTAJ). Na smakoszy czekają też tradycyjne wędliny. Zwolennicy rywalizacji będą zaś mogli spróbować swoich sił w konkursie na strzelnicy laserowej.
Nie obejdzie się również bez stałych elementów na tego typu imprezach – wystaw trofeów myśliwskich i rękodzieła, a także pokazów sokolniczych, sygnałów myśliwskich, wabienia zwierzyny oraz psów ras myśliwskich. Przewidziano też gry i zabawy edukacyjne dla dzieci. Oprawę muzyczną festynu zapewni Cezary Makiewicz i Koltersi.
Wydarzeniu będą towarzyszyć szlachetne akcje – oddawanie krwi w krwiobusie (od godz. 11.00) i zbiórka pieniędzy na miejscowe hospicjum Niebieski Parasol.
Red., Fot. Arch. Mariusza Kurzątkowskiego
-
Nowelizacja regulaminu polowań wchodzi w życie
Zmiana rozporządzenia ws. szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz wchodzi w życie 20 września br. Nie tylko uporządkowano zagadnienia związane z wykorzystywaną do polowania amunicją (usunięto zapis o stosowaniu do polowania na zwierzynę grubą amunicji półpłaszczowej, pozostawiając określenie „naboje myśliwskie”) oraz poszukiwaniem postrzałków (ginie niepraktyczny i nieracjonalny obowiązek wykonywania tej pracy z psem na otoku, a ponadto dopuszczony do tego celu zostaje więcej niż jeden czworonóg), lecz także wprowadzono kilka regulacji oczekiwanych głównie przez grupę myśliwych aktywnie polujących z psami. Pojawiają się też nowe ustępstwa w zakresie odstrzału dzików, wynikające z wciąż zwiększającego swój zasięg ASF-u.
Główne zmiany wprowadzone nowelizacją regulaminu polowań to:
– rozszerzenie definicji polowania indywidualnego o polowanie wykonywane przez jednego myśliwego z psem lub psami (polowanie w ten sposób na dziki może się odbywać od 15 sierpnia do 31 stycznia) oraz – w przypadku polowania na dziki – przy udziale jednego naganiacza lub podkładacza z psem,
– legalizacja stosowania celowniczych urządzeń termo- i noktowizyjnych do polowań na dziki w nocy w całym kraju,
– dopuszczenie polowań na zwierzynę wsiedloną nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej wypuszczenia do łowiska,
– obowiązek sporządzania przez prowadzącego polowanie zbiorowe listy psów oraz osób towarzyszących, które biorą udział w polowaniu,
– doprecyzowanie, że rozpoczęcie polowania zbiorowego następuje dopiero z chwilą zajęcia pierwszego stanowiska przed pierwszym pędzeniem (odprawa odbywa się przed pierwszym pędzeniem), a przerwy w trakcie zbiorówki nie są polowaniem,
– uzależnienie obecności psów na stanowisku myśliwego na polowaniu zbiorowym od zgody prowadzącego. Pies lub psy muszą się wówczas znajdować na otoku.
Ścieżki procedury legislacyjnej, jak wiemy, bywają kręte. Nierzadko więc w toku prac nad nowelizacją aktów prawnych giną z ich treści pewne zapisy dobrze przyjmowane przez środowisko, którego dotyczy dana regulacja. Tak było i tym razem. W pierwotnym brzmieniu projektu doprecyzowano również moment zakończenia polowania zbiorowego, co miało następować z końcem ostatniego pędzenia. Służyło to m.in. wyeliminowaniu wątpliwości związanych z uczestnictwem w pokocie osób poniżej 18. roku życia. Ten zapis zniknął z wersji ostatecznej, co utrwala dotychczasowe niejasności w tym zakresie.
Z pełną treścią rozporządzenia można się zapoznać TUTAJ. Jego interpretację zamieścimy w jednym z najbliższych wydań BŁ.
Red., Fot. rodimovpavel/Adobe Stock
-
Bal charytatywny kół łowieckich regionu giżycko-węgorzewskiego
Znane z akcji pomocowych OPP KŁ „Dzik” w Słońsku zaraża charytatywnością na przeciwległym krańcu Polski. 24 września w restauracji Mazurska Osada nad jeziorem Niegocin odbędzie się bal przebierańców ze zbiórką środków na dokończenie kosztownej rehabilitacji Katarzyny Siudej, która w kwietniu ub.r. w drodze na własny ślub straciła w wypadku samochodowym przyszłego męża oraz ojca ich kilkuletniej córki. Sama została dotkliwie poszkodowana, a w międzyczasie zdiagnozowano u niej raka. Poruszającą historię kobiety, która była żołnierzem zawodowym w jednostce w Giżycku, przedstawiono w programie „Interwencja” Polsatu. Przy okazji nagrywania innego reportażu z udziałem Franciszka Jamniuka, prezesa OPP KŁ „Dzik” w Słońsku, redaktor Artur Borzęcki opowiedział mu o tragedii, która spotkała panią Katarzynę. Myśl o włączeniu się w działania pomocowe na jej rzecz natychmiast zaświtała w głowach słońskich myśliwych. Nie przeszkadzało im ani to, że w tej historii nie ma łowieckich wątków, ani nawet to, że sprawa dotyczy odległego zakątka kraju. – Chcemy inspirować i zarażać charytatywnością myśliwych w całej Polsce – mówią członkowie OPP KŁ „Dzik” w Słońsku.
Po spotkaniu Franciszka Jamniuka, łowczych okręgowych Wojciecha Pawliszaka z Gorzowa Wielkopolskiego (w tym okręgu działa „Dzik”) i Wojciecha Zaniewskiego z Suwałk oraz przedstawicieli zarządów okolicznych kół łowieckich podjęto decyzję o zorganizowaniu balu charytatywnego. Tę formułę zbiórki funduszy na cele pożytku publicznego „Dzik” realizuje na swoim terenie z powodzeniem od kilku lat. Wprawdzie nie jest to sezon na bale przebierańców, ale każda chwila ma znaczenie. Nie wiadomo ponadto, jak będzie się rozwijać sytuacja pandemiczna i związane z nią ograniczenia co do wielkości zgromadzeń.
Do współpracy w organizacji przedsięwzięcia włączyły się Urząd Gminy Giżycko oraz dziewięć kół łowieckich z rejonu giżycko-węgorzewskiego: „Sokół”, „Ryś”, „Dzik”, „Kormoran”, „Rogacz” oraz „Jeleń” w Giżycku, a także „Mazury”, „Cyranka” i „Żbik” w Węgorzewie. Jak komentuje Wojciech Zaniewski, przewodniczący ZO PZŁ w Suwałkach, myśliwi po raz kolejny dowodzą, że są środowiskiem wrażliwym nie tylko przyrodniczo, lecz także cechują się empatią i gotowością niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Uczestnictwo w balu, z którego dochód w całości zostanie przeznaczony na rehabilitację i powrót do zdrowia Katarzyny Siudej, potwierdziło blisko 120 osób. Wciąż wolnych pozostaje 9 miejsc – zgłoszenia są przyjmowane do ostatniej chwili pod numerem tel. 697 454 170 (obowiązuje dowolne przebranie, wpisowe od pary wynosi 300 zł). W wydarzeniu wezmą udział pani Katarzyna wraz z córką. Na balu pojawią się także przedstawiciele wszystkich kół łowieckich uczestniczących w akcji. Nie zabraknie wśród nich również reprezentacji ze Słońska. Imprezę poprowadzi dj Daro z Gorzowa Wielkopolskiego. Wieczór uatrakcyjnią Mirosław Elimer, śpiewający sobowtór Freddiego Mercury’ego, oraz były detektyw Krzysztof Rutkowski. W menu znajdą się specjały kuchni myśliwskiej. Ciekawie zapowiada się także licytacja, na którą wystawiono m.in. ufundowaną przez firmę Hero Collection w Poznaniu czapkę oficera Wehrmachtu wykorzystaną w zdjęciach do filmu „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” oraz trzydniowe polowanie na gęsi dla pięciu osób w nadodrzańskich łowiskach kół „Łyska” i „Dzik” w Słońsku.
Wsparcie finansowe dla Katarzyny Siudej można przekazywać także za pośrednictwem platformy zrzutka.pl.
Red., Fot. archiwum organizatorów