strona główna

Aktualności

Myśliwi łucznicy na miejskie dziki

Propozycja nieodpłatnego wsparcia w redukcji dzików na obszarach miejskich, wystosowana w grudniu ub.r. do władz krajowych i lokalnych przez wielkopolski oddział Polskiego Stowarzyszenia Myślistwa Łuczniczego (PBA), pozostała bez odzewu. Założeniem było ograniczenie tempa szerzenia się ASF-u, który niewiele wcześniej pojawił się w województwie lubuskim i zaczął się przesuwać na wschód. Choroba postępuje nadal, a ognisko wirusa potwierdzono już niemal u bram Poznania. Swoją ofertę łucznicy ponowili więc podczas terenowego pokazu, który 29 czerwca zorganizowali ZO PZŁ w Poznaniu i działająca przy nim komisja łucznicza, a także wspomniany wyżej oddział PBA we współpracy z Wydziałem Leśnym UPP.

#GaszynChallenge w kole „Oręż”

Koło „Oręż” z siedzibą w Smołdzęcinie (Zachodniopomorskie) wielokrotnie dawało dowody solidarności z osobami, których los nie oszczędza. Tak było i tym razem. „Oręż” otrzymał nominację od KŁ „Szarak” w Połczynie-Zdroju i przyjął wyzwanie #GaszynChallenge, a tym samym zaangażował się w akcję pomocy choremu Kajtusiowi. Myśliwi wykonali po 10 pompek oraz zebrali do puszki 730 zł. Na koniec nominowali kolejne koła – KŁ nr 1 „Bzura” oraz WKŁ nr 134 „Przyszłość”, oba z Sochaczewa.

Wilki wróciły! Badanie opinii publicznej na temat powrotu wilków do Europy

Katedra Łowiectwa i Zoologii Leśnej Wydziału Leśnego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Pradze zaprasza polskich myśliwych, rolników i hodowców oraz wszystkie osoby zainteresowane wilkami do udziału w badaniu ankietowym na temat powrotu tych drapieżników do ekosystemów Europy oraz koegzystencji z nimi. Dla Czechów jest to wciąż nowe zjawisko, z którym muszą się na poważnie mierzyć od niedawna. Dopiero w 2014 r. potwierdzono występowanie w tym kraju, w jego północno-zachodniej części, pierwszej romnażającej się pary. Dalsza ekspansja przebiegła błyskawicznie.

Stosunek do łowiectwa kandydatów na prezydenta

W związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi do przodujących w sondażach kandydatów na głowę państwa skierowaliśmy kilka pytań odnośnie do wywołujących ostatnio największe emocje zagadnień dotyczących łowiectwa, które pojawiły się w debacie publicznej. Interesowały nas ogólny stosunek do łowiectwa, zdanie na temat udziału dzieci w polowaniach czy spojrzenie na polowania na ptactwo oraz wpisanie łowiectwa na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dotąd odpowiedziały nam trzy sztaby wyborcze – Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Sianokosy pod okiem myśliwych

Zgodnie z dewizą, że łowiectwo to nie tylko polowania, lecz także czynna ochrona przyrody, białostoccy myśliwi zainicjowali w tym roku społeczną akcję przeszukiwania łąk przed sianokosami. Przyświecała im troska zarówno o zwierzynę drobną, koźlęta czy lęgi ptactwa, które giną pod kołami ciągników lub ostrzami kosiarek, jak i o całe spektrum innych, niełownych gatunków zwierząt. Chodziło również o zwiększenie świadomości rolników i popularyzację sposobu koszenia łąk od środka do zewnątrz oraz zachętę do nawiązania przez nich współpracy z myśliwymi przed rozpoczęciem tego zabiegu.

VII Puchar Delty Optical jeszcze w czerwcu we Włocławku!

Delta Optical zaprasza na już siódme zawody w sześcioboju myśliwskim o Puchar Delty Optical. Tradycyjnie rozgrywki zostaną zorganizowane na strzelnicy ZO PZŁ we Włocławku. W tym roku rywalizację zaplanowano na 20 czerwca (rozpoczęcie o godz. 8.00). Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne liczbę uczestników ograniczono do stu. Zgłoszenia przyjmuje ZO PZŁ we Włocławku telefonicznie pod numerem 54 411 17 81 lub mailowo: zo.wloclawek@pzlow.pl. Na jego konto należy także wpłacić wpisowe w wysokości 150 zł.

Litwa wycofała się z legalizacji polowań z łukiem pod naciskiem aktywistów

Nie tylko w Polsce doświadczamy wprowadzania regulacji prawnych z zakresu łowiectwa, po czym prędkiego ich wycofywania pod naciskiem organizacji przyrodniczych. Wszyscy pamiętamy krótki żywot rozporządzenia przywracającego możliwość wiosennych polowań na słonki czy dokumentu znoszącego moratorium na łosie.   Do podobnej sytuacji doszło na Litwie, choć tam wejście przepisów w życie było znacznie bardziej odsunięte w czasie. 9 maja tamtejszy minister środowiska,...

Koło „Knieja” w Orchowie dla szpitala w Słupcy

Walka z pandemią koronawirusa jest szczególnie trudnym wyzwaniem dla pracowników służby zdrowia. Medycy są na pierwszym froncie walki o nasze zdrowie i życie. KŁ „Knieja” w Orchowie (ZO PZŁ w Koninie) z inicjatywy łowczego Michała Ziółkowskiego postanowiło przekazać dla szpitala w Słupcy, który znajduje się w bliskiej odległości od dzierżawionego przez koło obwodu, dary w postaci napojów, wody, ciastek i owoców.   W ramach pomocy 17 kwietnia reprezentacja koła w...

Załamanie na krajowym rynku dziczyzny

Niemal całkowite wstrzymanie eksportu i zastój w sektorze HoReCa (hotele, restauracje, catering) związane z obostrzeniami, które rządy państw europejskich wprowadziły z powodu pandemii COVID-19, spowodowały, że załamał się krajowy rynek dziczyzny. Symptomy pogarszającej się sytuacji dało się zresztą zaobserwować już od pewnego czasu. Ich przejawem było ogłoszenie, jeszcze na progu obecnego kryzysu, upadłości przez jednego z bardziej się liczących niemieckich przetwórców dziczyzny – firmę Geti Wilba. Na naszym podwórku obrót dziczyzną zawiesiło z kolei jedno z najstarszych krajowych przedsiębiorstw z tego sektora – Las-Skwierzyna-Gorzów.